Наразі ще не подано жодної петиції

+ Подати петицію
Центр первинної медико-санітарної допомоги

Новини нашого закладу

 

17.07.2017 р.

Інформаційно - просвітницький матеріал щодо попередження та своєчасної діагностики дирофіляріозу

УВАГА! ДИРОФІЛЯРІОЗ

За офіційними статистичними даними дирофіляріоз, спричинений Dirofilariarepens – єдиний трансмісивний гельмінтоз місцевого характеру, що реєструється в Україні і має тенденцію до зростання. Так, якщо за період з 1975 по 1996 роки на території України був зареєстрований лише 51 випадок у 11 регіонах країни, то за період з 2006 по 2016 рік уже 1706 випадків у 25 регіонах.

МОЗ України повідомляє, що за інформацієюДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України»у 2016 році дирофіляріоз місцевого характеру виявлявся на 20 адміністративних територіях України, було зареєстровано 111 спорадичних випадків захворювань людей на дирофіляріоз. Рівень захворюваності становив 0,26 на 100 тис.населення (2014 - 0,34; 2015 - 0,25).

Слід відзначити наявність випадків пізнього звернення хворих по медичну допомогу та, як наслідок, пізньої діагностики захворювання, особливо у разі легкого перебігу хвороби.

Ускладненню епідемічної ситуації з дирофіляріозу в Україні обумовлюють:

-сприятливі клімато-екологічні характеристики для виплоду комарів – активних переносників збудників та неякісна регуляція їх чисельності;

Що потрібно знати про дирофіляріоз

 

 

09.06.2017 р.

Актуально!!!

Кліщі – це небезпечно!

Навесні в лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі.

Іксодові кліщі зустрічаються в лісі, на луках, пасовищах, а в останнє десятиріччя, за умов інтенсивних процесів урбанізації, перемістилися до паркової зони міст та у сквери. Іксодові кліщі є переносниками збудників багатьох вірусни х та інфекційних захворювань людей та тварин. Найнебезпечніша серед них – кліщовий бореліоз  (хвороба Лайма).

Слід відмітити, що за останні роки хвороба Лайма значно поширилась в Україні. Поодинокі випадки зареєстровані і у Вінницькій області.

Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі та речах. Крім того, вони можуть заноситися до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Збудником хвороби Лайма є мікроорганізми - борелії, що екологічно пов’язані з досить поширеними на Україні іксодовими кліщами. Природним резервуаром (джерелом інфекції) є близько 200 різних видів ссавців та птахів, які прогодовують різні стадії іксодових кліщів (різні миші, велика та мілка рогата худоба, собаки, кішки, птахи, зайці та інші).

Зараження відбувається головним чином при нападі кліщів, від яких борелія в період кровосмоктання потрапляє в кров і розноситься по всьому організму людини. Особливо чутливими до цієї інфекції є нервова система, м’язи серця, печінка, селезінка, суглоби. 

Хвороба характеризується розмаїттям клінічних проявів. На ранніх етапах основними симптомами є кільцевидна ерітема (почервоніння), яка з’являється на місті укусу кліща, головний біль, слабкість, підвищення температури тіла до 38 – 390 С, болі в суглобах, збільшення печінки та селезінки.

Через 2-10 днів від початку хвороби на ділянці укусу кліща, найчастіше на шиї, тулубі, стегнах виникає папула і незабаром на її місці з’являється кільцевидна еритема, яка швидко ексцентрично збільшується, досягаючи в діаметрі до 20 см і більше. В центрі еритема розріжується, блідне, нагадуючи “бичаче око”.

З часом на місці ураження шкіра стає атрофічною, тонкою, сухою, як сигаретний папір.

Після цього настає більш небезпечна стадія, коли розвивається ураження нервової системи: менінгіти, радикуліти, ураження черепних нервів та інш. Уражається серце, (виникають блокади, аритмії, міокардит, перикардит), суглоби, особливо великі, орган зору, може виникати міозит, збільшуються печінка та селезінка.

Хвороба Лайма діагностується на основі клінічних проявів, даних про перебування в місцевості де вона реєструється і відомостей про покуси кліщів.

Лікування залежить від стадії і є досить ефективним. Своєчасне лікування гарантує видужання. При його відсутності настає хронічна стадія, яка веде до інвалідізації.

Специфічних препаратів для профілактики хвороби Лайма немає. Неспецифічні заходи включають: індивідуальний захист, перевірка на наявність кліщів на тілі після відвідування лісу.

Допомога при укусах кліщів

Для видалення кліща, який присмоктався, необхідно звернутися до травмпункту. За відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: слід змастити його олією (не заливати), повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з одного боку в інший пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, тупим пінцетом або петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща місце присмоктування треба змастити 3 % розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою.

Після видалення слід ретельно вимити руки з милом, кліща спалити.

У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі - звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Засоби особистого захисту від кліщів

Вони прості й доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров'я:

·         При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, які повзають. Голову слід покривати головним убором.

·         Само- та взаємоогляди необхідно проводити під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

·         Місце для відпочинку, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

·         Вдома треба одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

·         Використовуйте для захисту від кліщів ефективні репеленти, тобто речовини, які їх відлякують.

30.05.2017 р.

Щорічно 31 травня, за ініціативою ВООЗ в усіх країнах світу відзначається Всесвітній день без тютюну (ВДБТ), пов'язаних з вживанням тютюну, і закликаючи проводити ефективну політику щодо зменшення масштабів споживання тютюну.

Тема Всесвітнього дня без тютюну 2017 року - "Тютюн - загроза для розвитку".

Боротьба з тютюном закріплена в Порядку денному в галузі сталого розвитку.  Вона вважається однією з найбільш ефективних заходів для сприяння досягненню завдання 3.4 ЦСР (Цілі Сталого Розвитку), яке полягає у зменшенні до 2030 року на третину передчасної смертності від неінфекційних захворювань (НІЗ) по всьому світу, включаючи серцево-судинні захворювання, онкологічні захворювання та хронічну обструктивну хворобу легенів. 

Крім порятунку життів і зменшення нерівності в сфері охорони здоров'я, комплексна боротьба проти тютюну обмежує несприятливі екологічні наслідки вирощування, виробництва, торгівлі та споживання тютюну.

Головною метою Всесвітнього дня без тютюну є сприяння захисту нинішнього і майбутніх поколінь не лише від руйнівних наслідків для здоров'я, але також і від соціальних, екологічних і економічних лих, пов'язаних із вживанням тютюну і дією тютюнового диму.

Населення необхідно інформувати, що паління тютюну - один з найбільш небезпечних чинників ризику серцево-судинних, бронхо-легеневих, онкологічних і інших хронічних захворювань. Пасивне паління також шкідливе, як і активне. Немає безпечних доз і нешкідливих форм споживання тютюну. Так звані "легкі" і тонкі сигарети також шкідливі для здоров'я. Відмова від паління буде корисна для здоров'я у будь-якому віці, незалежно від "стажу" паління.

14.04.2017 р.

13.04.2017 року відбулась оперативна нарада у головного лікаря Приймака В.М., за участі заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення Гуд Т.В., в присутності завідуючих амбулаторіями ЗПСМ, а саме: Зозулі Є.П., Сахарової О.М., Єфімова Є.С., Фастовець Г.С., Туза Д.Г., Ковальчука Ю.І., Чорного В.О. , а також старших медичних сестер. На нараді розглядались наступні питання:

1.Стан ведення медичної документації дітей раннього віку та нагляд за ними.

Зозуля Є.П. доповіла про аналіз ведення медичної документації дітей раннього віку та нагляд за ними. На території обслуговування знаходиться 77 дітей до 1-го року з різною патологією, 6 дітей з залізодефіцитними анеміями, 1 дитина з білково-мязовою недостатністю -консультована в обласній дитячій лікарні. 4 дітей мають рахіт. Усім дітям обов’язково проводиться Д-вітамінізація. 8 дітей до 1-го року перебувають у неблагополучних сімях, вони постійно знаходяться під наглядом лікаря ЗП-СЛ та соціальних служб.;

2. Аналіз розбіжностей діагнозів при направлені в стаціонарні відділення ЦРЛ.

Туз Д.Г. та Чорний В.О. доповіли про розбіжність діагнозів при направлені в стаціонар. У Селищі за І кв. 2017 р. направлено 5 хворих в терапевтичне відділення Гніванської філія Тиврівської ЦРЛ, розходжень не було. З Тростянецької АЗПСМ 6 хворих направлено на лікування в Тиврівську ЦРЛ, у 1-го хворого гіпердіагностовано    гострий апендицит, який, на щастя, хірургами не підтверджений.

3. Аналіз стану виконання Урядової програми «Доступні ліки» у Тиврівському районі.

Приймак В.М. та усі завідуючі АЗПСМ доповіли про стан виконання Урядової програми «Доступні ліки». З 1 квітня 2017 року запрацювала вищезгадана програма. На квітень 2017 року виділено 68 530 грн. для лікування жителів Тиврівського району, які хворіють на серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму та цукровий діабет ІІ типу. Завдяки проведенній інформаційно-просвітницькій роботі, проведення бесід, із залученням засобів масової інформації району – спостерігається активне звернення пацієнтів до лікарів ЗП-СЛ, у зв’язку із чим станом на 12.04.2017 року виписано 1939 рецептів на суму 48 325 грн., що становить 71% від виділеної суми на квітень. Щоденно проводиться моніторинг виписаних рецептів.

4. Про підготовку до акредитації закладу.

Гуд Т.В. доповіла про стан підготовки до акредитації закладу, що відбудеться у ІІ півріччі 2017 року. 

13.04.2017 р.

Залишки лікарських засобів та медичних виробів, які закуплені за бюджетні кошти та перебувають на балансі КЗ «Тиврівський РЦПМСД» станом на 01.04.2017 р.

13.04.2017 р.

Перелік аптек з якими КЗ «Тиврівський РЦПМСД» уклали договори про відшкодування витрат по Урядовій програмі «Доступні ліки»

1.      Фізична особа-підприємець Жолобницька Меланія Андріївна

Адреса аптеки: смт. Тиврів, вул.. Шевченка, 3

2.      Товариство з обмеженою відповідальністю «ТІІМ»

Адреса аптека: м. Гнівань, вул.. Соборна, 70

                       Смт. Тиврів, вул.. Тиверська, 59 а.

3.      Приватне підприємство «Фарммакс»

Адреса аптеки: смт. Сутиски, вул.. Гагаріна, 6

4.      Приватне підприємство «Рейдж»

Адреса аптеки: м. Гнівань, вул.. Соборна, 64

5.       Фізична особа-підприємець Кулешова Світлана Миколаївна

Адреса аптеки: м. Гнівань, вул.. Соборна, 58

6.      Фізична особа-підприємець Тарнаруцький Євгеній Васильович

Адреса аптеки: м. Гнівань, вул.. Терешкової, 17

7.      Приватне підприємство «Конекс»

Адреса аптеки: смт. Тиврів, вул.. Тиверська, 79 а

8.      Фізична особа-підприємець Олійник Світлана Юріївна

Адреса аптеки: смт. Сутиски, вул.. Стеценка (Дзержинського), 2. 

06.04.2017 р.

Нагадаємо, що у квітні 2017 року в Україні стартує програма «Доступні ліки», яка дозволить громадянам отримувати низку препаратів безкоштовно або з невеликою доплатою. Програма діє на ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми.

Для того, щоб отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутись до лікаря, отримати правильно виписаний рецепт із зазначенням діючої речовини, прийти до аптеки, що бере участь у програмі, та отримати обрані ліки.

 

Перелік ліків, які надаватимуться пацієнтам безкоштовно

31.03.2017 р.

31.03.2017 р. в приміщенні конференц-залу Тиврівської районної ради проведено узгоджуючу нараду під головуванням першого заступника голови Тиврівської РДА Бойка В.В. за участі заступника керуючого справами – начальника відділу по зв’язках з громадскістю Киришова В.В., в присутності головного лікаря КЗ «Тиврівський РЦПМСД» Приймака В.М., завідуючих замбулаторіями ЗПСМ, старших, в.о. старих медичних сестер амбулаторій ЗПСМ, представників аптечних пунктів (ТОВ «ТІІМ», ПП «Рейдж», ПП «Фарммакс», ПП «Конекс», ФОП Жолобницька М.А., ФОП Кулешова С.М., ФОП Тарнаруцький  Є.В., ФОП Олійник С.Ю.) з приводу стартування у Тиврівському районі урядової програми «Доступні ліки». Головним лікарем Приймаком В.М. роз’яснено присутнім суть програми. Узгоджено порядок взаємодії між КЗ «Тиврівський РЦПМСД» та аптечними закладами. 

29.03.2017 р.

1 квітня 2017 року стартуватиме програма "Доступні ліки"

Інформація для ознайомлення

Перелік аптек

24.03.2017 р.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОДЬБИ ПРОТИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), починаючи з 1996 року, 24 березня увесь світ відзначає Всесвітній День боротьби проти туберкульозу. Тема кампанії 2017 року - Разом ліквідуємо туберкульоз: нікого не залишимо без уваги.

2017 рік - це другий рік дворічної кампанії Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом під назвою «Разом ліквідуємо туберкульоз!». Цього року ВООЗ буде привертати особливу увагу до об'єднання зусиль з тим, щоб «нікого не залишити без уваги», включаючи зусилля з боротьби зі стигматизацією, дискримінацією і соціальним відчуженням, і подолання перешкод в доступі до медичної допомоги.

У Вінницькій області, як і по всій Україні, став традиційним місячник боротьби з туберкульозом, який закінчується в останню суботу квітня єдиним обласним пропагандистським днем боротьби з туберкульозом, у 2017 році він припадає на 29 квітня.

Інформаційні матеріали:

1. Обережно: туберкульоз.

2. Туберкульоз у вагітних

3. Це потрібно знати. Реакція Манту

30.11.2016 р.

30.11.2016 року відбулась нарада ДОЗ Вінницької ОДА з приводу додаткових заходів щодо запобігання виникнення ускладнень ГРВІ та грипу в епідемічному сезоні 2016 – 2017 років. Керівники закладів охорони здоров’я звітували щодо забезпечення лікувальних установ лікарськими засобами та виробами медичного призначення, а саме: противірусними засобами, антибіотиками, швидкими тест-системами для діагностики грипу, вакцинами проти грипу, засобами індивідуального захисту.

Адміністрація КЗ «Тиврівський РЦПМСД» повідомляє, що станом на 01.12.2016 року закуплено вакцину проти грипу, проводяться закупівлі лікарських засобів через систему державних електронних закупівель ProZorroтаких як: Таміфлю, Цефтріаксон; виробів медичного призначення – тест для експрес-діагностики грипу (для виявлення антигенів грипу типу А і В в виділеннях із носової порожнини людини). Також планується закупівля  - Гропринозину та Ремантадину. Вище зазначені лікарські засоби закуповуються для  надання невідкладної медичної допомоги в епідемічному сезоні 2016 – 2017 років.

14.11.2016 р.

З 14 по 20 листопада 2016 року на Вінниччині пройде другий етап Тижня безпеки дорожнього руху.

Захід проходитиме в  рамках проголошеного Генеральною асамблеєю ООН Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху 2011-2020 в багатьох країнах світу.

Мета Десятиліття– надати можливість для довгострокових та скоординованих дій на підтримку безпеки дорожнього руху і, як наслідок, – забезпечити передумови для суттєвого скорочення втрат на автомобільних дорогах. 

 

У 2016 році Тиждень безпеки дорожнього руху розподілений на два етапи. Перший з них проходив з 16 до 22 травня. Другий розпочнеться 14 листопада і завершиться у неділю, 20 листопада, Всесвітнім днем пам’яті жертв дорожньо-транспортних пригод.

Головні завдання Тижня:

·        привернути увагу загалу до проблем травматизму й смертності на дорогах, особливо серед дітей,

·        об’єднати  зусилля державних органів, бізнесу, громадських організацій, наукової спільноти, засобів масової інформації та жителів регіону на виконання державних і міжнародних програм щодо безпеки на дорогах і пропаганду важливості дотримання правил дорожнього руху,

·        знизити рівень аварійності, мінімізувати випадки загибелі та травмувань людей у дорожньо-транспортних пригодах

·        забезпечити належну безпеку дорожнього руху на вулично-шляховій мережі Вінниччині,

·        діяти на попередження щодо порушення правил дорожнього руху, які безпосередньо впливають на стан аварійності та тяжкість наслідків дорожньо-транспортних пригод. 

Прикута до цієї проблеми увага суспільства дала змогу виробити 10 стратегій забезпечення безпеки дорожнього руху для дітей, втілення яких буде актуальним і під час проведення Тижня у 2016 році:

1.          контроль швидкості;

2.          зменшення випадків керування транспортним засобом у нетверезому стані;

3.          використання захисних касок велосипедистами і мотоциклістами;

4.          використання спеціальних сидінь для перевезення дітей в автомобілі;

5.          використання засобів для поліпшення видимості дітей на дорогах;

6.          посилення дорожньої інфраструктури;

7.          пристосування конструкції автомобіля;

8.          зменшення ризиків для молодих водіїв;

9.          надання належної допомоги постраждалим дітям;

10.     спостереження за дітьми поблизу доріг.

07.11.2016 р.

18.11.2016 р. європейська спільнота вперше відмічатиме Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації і сексуального насильства.

02.11.2016 р.

На базі Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини почне роботу пересувний мамограф "Квітка" з Вінницького обласного онкодиспансеру. На обстеження запрошуються жінки віком після 40 років. Мамограф працюватиме 7 та 8 листопада 2016 року.

28.10.16р.

На виконання спільного наказу ДОЗ ОДА та ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» від 23.09.2016 р. №1261/80-Адм «Про невідкладні заходи щодо зменшення інтенсивності епідемії грипу і ГРВІ в епідемічному сезоні 2016-2017 років» адміністрація КЗ "Тиврівський РЦПМСД" надає силку на відео-ролик по профілактиці грипу.

Ссилка на завантаження ролика по грипу http://www.ex.ua/320990166435

17.10.2016р.

ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ НА ГРИП

Грип – це інфекційне захворювання, збудником якого є вірус, що міститься на слизових оболонках порожнини рота і носа хворого на грип.

В двадцятому та на початку двадцять першого сторіччя в світі сталося декілька пандемій грипу. Існує серйозна загроза нової пандемії.

Протягом епідсезону 2014-2015рр. на грип та ГРВІ перехворіло 260 025  осіб (1598,1 на 10 тис. нас.), що становило 16% від населення Вінницької області.  Протягом епідсезону 2014-2015 років на грип та ГРВІ перехворіло 7 876 осіб (1774 на 10 тисяч населення), що становить 17,7% населення Тиврівського району. Епідемічний сезон характеризувався середньою інтенсивністю під час якого було зареєстровано   дві  хвилі підйому захворюваності  на 48-50 тижнях 2014 року та на 7-9 тижнях 2015 року, коли було зареєстровано перевищення епідемічних порогових рівнів.  Основними збудниками минулого епідемічного сезону,  як в області, так і в Україні, були  віруси грипу типу А та В, парагрипу, РС- та аденовіруси. 

За словами головного лікаря ДЗ «Український центр контролю та моніторингу захворювань» МОЗ України, Любові Некрасової, для епідемічного сезону 2015-2016 рр. характерна циркуляція трьох вірусів грипу: типу А Н1N1 pdm09/ подібний; типу А Н3N2; типу В.

Відомо, що хвороба, викликана вірусом грипу A (H3N2), може протікати  у людей літнього віку у важкій формі, аж до летальних випадків, а вірус A (H1N1), який в 2009 р. став причиною пандемії і циркулює в нинішньому сезоні грипу, частіше викликає важке захворювання у молодших і в цілому здоровіших дорослих.

Змінюваність вірусу грипу та легкість зараження є основними причинами періодичного повторення епідемії.

Особливу небезпеку грип становить для людей у групах підвищеного ризику (таких, як особи старше 65 років, діти до 3-х років, хронічні хворі тощо). Найбільший ризик захворіти на грип є у двох категорій людей. Перша – це діти в дитячих дошкільних закладах і школах. Друга – люди, які активно спілкуються (студенти, працівники охорони здоров’я, транспорту та інші.). Ці ж групи є також основними розповсюджувачами грипу.

Для грипу характерна сезонність. Захворюваність реєструється цілий рік, але вона не має епідемічного характеру. Епідемії грипу спостерігаються в холодну пору року – переважно взимку. Навесні захворюваність знижується, а влітку вона мінімальна.

Вірус грипу постійно змінюється, що робить людину беззахисною до модифікованого збудника. Найбільш схильним до змін є вірус грипу типу «А», значно менше змінюється вірус типу «В», ще менше вірус типу «С».

Вірус грипу легко передається повітряно-крапельним шляхом. Із слизових оболонок дихальних шляхів хворого вірус виділяється в оточуюче повітря у великій кількості. Він має значну стійкість і при низьких температурах зберігається в зовнішньому середовищі до 3-х тижнів. Тому існує можливість передачі через предмети загального вжитку. Хворі на грип здатні інфікувати інших протягом 7-8 діб від початку захворювання.

Ознаки грипу з’являються раптово. Захворювання частіше починається з головного болю, загальної слабкості, потім раптово піднімається температура, з’являються озноб, біль в горлі, рясні виділення з носу, захриплість голосу.

Основні симптоми грипу:  висока лихоманка протягом кількох діб; почервоніння обличчя; біль і ломота в суглобах і м’язах; втрата сил; запаморочення; нудота; сильний сухий кашель; сухість і біль в горлі.

Грип дуже небезпечний своїми ускладненням, які можуть виникати навіть через 1-2 тижні після одужання. Вірус здатен проникати практично в усі органи, через всі захисні бар’єри організму. Однією з причин виникнення ускладнень є здатність вірусу вражати судини, через що виникають крововиливи і набряк. Найбільш часті ускладнення - це бронхіт, пневмонія, гайморит, отит, токсичне ураження серця і нирок тощо.

Як правило грип призводить до загострення хронічних захворювань, серед яких найбільш небезпечними є бронхіальна астма, хронічний бронхіт, серцева недостатність, вади серця, пієлонефрит, гломерулонефрит, цукровий діабет.

На сьогодні найбільш ефективним та дієвим засобом профілактики хвороби є вакцинація. Вже більше 60 років існують та використовуються безпечні та ефективні вакцини. Серед здорових дорослих людей вакцина може запобігти захворюванню грипом на 70% – 90%. Серед людей похилого віку вакцина зменшує кількість важких захворювань та ускладнень на 60% та випадків смерті – на 80%. Вакцинація проти грипу найбільш ефективна у тих випадках, коли циркулюючи віруси відповідають вірусам вакцини.

Недоцільно і небезпечно проводити вакцинацію на початку епідемії або під час її розпалу.

Для неспецифічної профілактики грипу використовують 0,25% оксолінову мазь. Для профілактики і лікування часто застосовують препарати неспецифічної дії, до яких належать імунал, амізон, аміксин, мефенамінова кислота, екстракт ехінацеї. Доцільно використовувати загальнозміцнюючі засоби, до яких належать вітамін С та комплекси вітамінів та мікроелементів.

Непоганий ефект дають загартовуючи процедури – оздоровчий біг, обливання холодною водою, самомасаж, гімнастика. Це – досить ефективний метод, який слід починати за 6-8 місяців до епідемії.

Таким чином профілактика грипу, це – здоровий спосіб життя, загартовування, повноцінне харчування, адекватна вітамінізація та вакцинація, враховуючи покази та проти покази до її проведення.

Що не треба робити при грипі?Особливо слід застерегти від самостійного застосування ліків (особливо антибіотиків), які абсолютно не ефективні при грипі і призводять до додаткового навантаження на організм. Ці препарати використовуються тільки під лікарським контролем під час лікування ускладнень. Обережно слід використовувати аспірин, який посилює ризик виникнення кровотеч.

При перших ознаках грипу хворого слід ізолювати, виділити йому окреме ліжко, білизну, рушник, посуд і викликати лікаря.

Приміщення, де перебуває хвора людина, треба щодня прибирати вологим способом і провітрювати не менше 3-4 разів на добу по 15 - 20 хвилин.

Посуд і предмети догляду за хворим слід кип'ятити чи обливати окропом. Членам сім'ї, які доглядають хворого і матерям, що мають маленьких дітей, необхідно закривати ніс і рот маскою з 4 - 5 шарів марлі, яку необхідно щоденно прасувати гарячою праскою.

Хворому дають багато пити: теплі підкислені вітамінізовані компоти, потогінні чаї з плодів калини, малини, липового цвіту, а також препарати, що полегшують відкашлювання.

Терміново викликайте лікаря при появі таких ускладнень: температура 39о і більше, втрата або розлади свідомості, поява судом, різноманітні кровотечі, повторна блювота.

Грип - серйозне захворювання, яке потребує уваги як медичних працівників, так і хворих та їх родичів і близьких.

Не жартуйте з грипом!

13.10.2016р.

ДЕНЬ ЗОРУ

Гарний зір дозволяє людині жити повноцінно, бачити світ у всій барвистості та різноманітності. Через зір людина отримує до 90% інформації про все, що її оточує. Тому будь-яке порушення зорової функції істотно знижує якість життя.

Щорічно у другий четвер жовтня (цьогоріч він припадає на 13 жовтня) світова спільнота звертає увагу на проблему порушення зору та сліпоти. Цей день є основною подією глобальної ініціативи з профілактики сліпоти «Бачення 2020: право на зір», створеної ВООЗ та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти. Невтішні статистичні дані спонукають спеціалістів знову і знову акцентувати увагу на даній проблемі:

-       у світі 284 мільйони людей мають проблеми із зором;

-       39 мільйонів людей не бачать зовсім;

-       понад 19 мільйонів дітей вражені очними хворобами;

-       близько 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть в країнах, що розвиваються;

-       82 % людей, що страждають сліпотою, входять у вікову групу 50 років і старше;

-       80% всіх випадків сліпоти можна було б уникнути в разі своєчасної профілактики та лікування!

Які ж симптоми є приводом для термінового звернення до офтальмолога:

-       червоний колір очей чи шкіри навколо них, припухлість повік, свербіння, біль, сльозотеча;

-       темні плями в центрі поля зору, важкість при фокусуванні на дальніх чи ближніх предметах, подвоєння в очах, мушки чи спалахи в очах важкість адаптації зору в темних приміщеннях;

-       поява райдужних кіл при погляді на яскраве джерело світла;

-       відчуття болю чи тиску в області очниці і надбрів’я – особливо вранці;

-       затуманення зору, ділянки нечіткого зображення в полі зору, звуження меж периферичного зору, особливо з боку внутрішнього кута ока;

-       надмірна світлочутливість та інші порушення зору та дискомфортні відчуття.

Причин порушення зору може бути декілька. Перенапруження зорового органу. Неправильна постава, що викликає неправильне положення голови і зниження кровопостачання мозку,  тривалий перегляд телевізора і довготривале використання гаджетів, читання в неправильному положенні або при неправильному освітленні, вікові зміни, надмірне вживання алкоголю та паління, травми.

Особливо болючою зараз є проблема порушення зору у дітей. У першому класі кожна четверта дитина має проблеми із зором, до шостого класу – вже кожен третій, а у випускників – кожен другий. Найпагубніший вплив на дитячий зір чинять різноманітні гаджети. Всі ці сучасні електронні «штучки» міцно увійшли в наше повсякденне життя і поступово зайняли в ньому важливе місце. В сучасній освіті вже не обійтись без комп’ютера: в школі з 2 класу введений предмет інформатики, під час навчання діти користуються електронними книгами,планшетами, вчителі проводять уроки з використанням інноваційних технологій. Також при виконанні домашніх завдань дітям доводиться багато часу проводити за комп'ютером.

Надмірне використання комп’ютера, планшета, смартфона призводить до:

-       потужного навантаження на зір;

-       нервово-емоційної напруги на фоні зниженої загальної м’язової активності та вимушеного статичного положення дитини в позі сидячи;

-       тривалого впливу на дитину електромагнітного випромінювання.

При довгому сидінні біля комп’ютера в дитини може порушуватися обмін речовин. Досить часто діти їдять за комп’ютером та споживають велику кількість солодкої їжі, бутербродів, газованих напоїв, чипсів, сухариків,що з часом призводить до появи надмірної ваги та ожиріння, страждає серцево-судинна система.

А що ж до дітей!? Як зберегти Ваш зір і Вашої дитини?

1. Регулярно відвідуйте офтальмологічні кабінети в поліклініках, де вам проведуть обстеження на сучасному діагностичному обладнанні. Багато захворювань, наприклад, глаукому, краще діагностувати якомога раніше, щоб зберегти зір надовго.

2. Правильно обладнайте своє робоче місце, організуйте освітлення, підберіть зручні меблі.

3. Робіть гімнастику для очей. Вона дуже ефективна не тільки для профілактики, але і на ранніх стадіях ослаблення зору. В окремих випадках гімнастика для очей допомагає домогтися навіть поліпшення зору і запобігає більш серйозним ураженням очей.

4. Якщо вам рекомендовано носити окуляри, не забувайте ними користуватися. Правильно підібрані окуляри створюють більш комфортний стан для очей та послаблюють навантаження на очні м'язи.

5. Якщо ви користуєтеся контактними лінзами, підбирайте їх в кабінеті лікаря і дотримуйтеся правил догляду за ними.

6. Вживайте в їжу продукти, що дозволяють зміцнити судини сітківки: чорницю, смородину, моркву, виноград. Якщо у вас короткозорість, включіть в раціон печінку тріски, сир, зелень. А для живлення і захисту сітківки споживайте продукти, що містять велику кількість антиоксидантів: бобові, риба, рослинні олії і спеції. Збалансований раціон харчування, до якого включено багато овочів і фруктів, запобігатиме захворюванням очей.

7. Особливу увагу зверніть на правильне і безпечне користування гаджетами:

через кожні 20 хв. необхідно відволікатися від роботи, від читання або гри та безперервно моргати протягом 1 хвилини;

– застосовуйте наступне правило «20-6-10», тобто після 20 хвилин роботи за комп'ютером треба подивитися на об'єкт, віддалений від очей приблизно на 6 метрів (або у вікно на об'єкт, що знаходиться на вулиці) протягом 10 секунд. Виконання цього простого правила дозволить розслабити очні м'язи і зніме зорову напругу;

– відрегулюйте яскравість та освітлення екрана. Для смартфона або планшета в приміщенні в похмурий день достатньо 1/3 від повного освітлення екрану, навіть і менше. Також можливо наклеїти на екран захисну плівку – вона приглушить різке світло екрана;

– не сидіть з гаджетом навпроти вікна – тому що, екран буде засліплений відблиском світла.

Пам’ятайте!

Для збереження гарного зору до старості - бережіть його змолоду!

10.10.2016 р.

Всесвітній день психічного здоров’я встановлений з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки ВООЗ і відзначається з 1992 року.

Девіз Дня психічного здоров’я 2016 року – Перша психологічна допомога.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, на планеті сьогодні живе більше 450 мільйонів людей, що страждають психічними захворюваннями. Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні і економічні катаклізми, а передвісниками захворювань є стреси.

Сучасне життя саме по собі сприяє стрессам. Зміни в політичному житті, економіці, напруженість на роботі, конфлікти і особисті переживання починають сприйматися як звичайний атрибут сьогодення. Це призводить до накопичення психічної напруги, наближає до депресії і глибших психічних порушень.  Стреси стали складовою життя сучасної людини. Люди борються з наслідками, не замислюючись про те, що треба попереджати емоційну напруженість, а не чекати негативної дії на здоров’я.

Першочерговою метою Всесвітнього дня психічного здоров’я є сприяння скороченню розладів, з приводу яких не проводиться ніякого лікування або воно проводиться запізно і явно недостатньо. 

01.10.2016 р.

1 жовтня - Міжнародний день людей похилого віку та Всеукраїнський День ветерана

1 жовтня в усьому світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку, проголошений сесією Генеральної Асамблеї ООН. Україна, як повноправний член ООН, підтримала ініціативу міжнародного співтовариства і щорічно відзначає цей день, а відповідно до Указу Президента України від 24.09.2004 року № 1135 щорічно 1 жовтня відзначається День ветерана. Цим суспільство ще раз нагадало людям про їх обов’язок проявляти турботу до ветеранів, незахищених верств населення, про необхідність посилення уваги до старшого покоління, особливо тих, хто найбільш гостро потребує турботи і підтримки.

Тема Міжнародного дня людей похилого віку 2016: Виступити проти дискримінації людей похилого віку.

Міжнародний день людей похилого віку покликаний привернути увагу до проблеми упередженого ставлення до літніх людей і зруйнувати стереотипи, пов'язані з їх життям.

Люди похилого віку стикаються з дискримінацією в суспільстві, на робочому місці, в медичних установах. Це перешкоджає реалізації їх потенціалу і негативно впливає на здоров'я і добробут. Внаслідок цього люди похилого віку не можуть реалізувати свої права в повній мірі і внести посильний вклад у культурне, соціально-економічне і політичне життя суспільства.

Для людей більш старшого віку, щоб залишатися незалежними і брати активну участь в житті сім'ї та громади, має надзвичайно важливе значення гарне здоров'я.

Зміцнення здоров'я та заходи щодо профілактики хвороб протягом всього життя можуть запобігти або відстрочити виникнення неінфекційних і хронічних хвороб, таких як хвороби серця, інсульт і рак.

Якщо ці хвороби виникають у людей більш старшого віку, необхідно забезпечити доступну, комплексну і регулярну медико-санітарну допомогу. Адже, щоб звести до мінімуму можливість появи інвалідності і негативних наслідків для якості життя, хронічні хвороби вимагають постійного контролю.

Профілактика хвороб протягом всього життя є запорукою повноцінного життя в старості. Відмовитись від ризикованих форм поведінки в цілях зміцнення здоров’я майже ніколи не буває пізно: так, наприклад, для людини, яка кидає курити у віці від 60 до 75 років, ризик передчасної смерті знижується наполовину. Проявів гіпертонічної хвороби та судинних катастроф можливо уникнути, відмовившись від вживання міцних алкогольних напоїв, пива. Помірна регулярна фізична активність сприяє покращенню якості життя, попереджає низку хронічних захворювань.

Неінфекційні захворювання - найпоширеніші порушення здоров'я в літньому віці.

Незалежно від місця проживання людей похилого віку основними причинами їх смерті є хвороби серця, інсульт і хронічні захворювання легенів. Основними причинами інвалідності є сенсорні порушення, болі в спині і шиї, хронічна обструктивна хвороба легень , депресивні розлади, падіння, діабет, деменція і остеоартрит .

Стан здоров'я і активність літніх людей є результатом їх способу життя, звичок, харчування. Для того, щоб допомогти їм, необхідно пам'ятати прості правила здорового способу життя, враховуючи вікові особливості.

РУХОВА АКТИВНІСТЬ.Це ранкова гімнастика, прогулянки на свіжому повітрі, заняття лікувальною фізкультурою і дихальною гімнастикою. Фізичні вправи припиняють втрату м'язової маси, допомагають зберегти рухливість і фізичну силу в будь-якому віці. Систематична рухова активність позитивно впливає на людину. Серце навіть в спокої починає економно працювати, ритм серцевих скорочень сповільнюється, але сила їх збільшується. Віковий запас міцності серця збільшується, кровоносні судини стають більш еластичними, а кров'яний тиск підтримується на рівні, властивому віку людини. Благотворно впливає фізкультура і спорт на опорно-руховий апарат (кістки, суглоби, зв'язки). В результаті м'язової бездіяльності втрачається кальцій, кістки більше схильні до травм і переломів, що часто зустрічається у людей похилого віку.

Фізичне навантаження, підвищуючи метаболічні процеси в організмі, затримує розвиток атеросклерозу, остеопорозу, заспокоює нервову систему, сприяє зниженню ваги, розпаду холестерину, а також дисциплінує людину.

З фізичних навантажень для літніх краще ходьба, а не біг, рекомендується щодня або через день, що більш фізіологічно. Слід пам'ятати, що оптимальні фізичні навантаження повинні відповідати об'єктивним показниками здоров'я і фізичної підготовленості, а не ґрунтуватися на самопочутті людини похилого віку.

ХОДЬБА - ефективний засіб для профілактики серцево-судинних захворювань, захворювань опорно-рухового апарату, але ходити досить довго багатьом людям старшого віку заважає страх падінь і пов'язані з ними переломи, тому важливо звести до мінімуму можливість падінь. Для цього при ходьбі необхідно використовувати гарну опору, наприклад, у вигляді міцної палиці. Підошви черевиків необхідно забезпечити пристроями, що запобігають ковзанню (пластир і т. інш.). Підлоги в кімнатах, кухні, коридорах, ванній та туалеті повинні бути сухими і неслизькими, покритими гумовими килимками, що перешкоджають ковзанню.

Темп ходьби може бути наступним:

·      повільний - 70 кроків за хвилину;

·      середній - 90 кроків за хвилину (3-4 км/год);

·      високий - 90-100 (для здорових);

·      для добре тренованих – 110-130 кроків за хвилину

(частота пульсу повинна бути не більше 100 ударів за хвилину).

Відстань ходьби збільшувати поступово.

З урахуванням особливостей літнього організму, з занять слід виключити вправи, що вимагають швидких рухів, різких нахилів тулуба і голови, швидкої зміни положення тіла, що при наявності склеротичних змін у кровоносних судинах може викликати запаморочення, шум у вухах, втрату рівноваги, падіння, травми.

БІЛЬШЕ БУВАТИ НА СВІЖОМУ ПОВІТРІ.

Зниження вмісту кисню в крові, пов'язане з віковими особливостями, призводить до підвищеної втомлюваності, сонливості і порушення сну. Літнім людям необхідно частіше перебувати на свіжому повітрі, займатися дихальною гімнастикою, особливо тим, хто змушений багато часу проводити в ліжку або кріслі. При будь-якому фізичному навантаженні необхідно організовувати «перепочинок» для свого організму, це дає можливість відновлювати роботу серця і ефективно забезпечувати органи киснем.

ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ.Харчування має бути регулярним, порції повинні бути невеликими. При приготуванні їжі слід пам'ятати про стан зубів і органів травлення. Їжа повинна бути однорідної консистенції. Ніколи не слід переїдати. Денна норма калорійності їжі повинна становити 2000-2400 ккал в залежності від фізичної активності людини. У разі надмірної маси тіла ця норма повинна бути ще нижче. Денне споживання жирів повинно бути знижено до 60-70 г. Одночасно зі зниженням жирів необхідно збільшити споживання білків, головним чином тваринних. Достатня кількість білків, що вживаються перешкоджає зменшенню об’єму м'язової тканини і тим самим - передчасному старінню. В меню частіше слід включати такі продукти, як нежирне м'ясо, сир, молоко і кисломолочні продукти. Слід обмежити споживання цукру і концентрованих солодких страв і напоїв. Не слід готувати їжу на кілька днів вперед. Після їжі необхідно побути в вертикальному положенні хоча б 1 годину. Останній прийом їжі необхідно здійснювати не пізніше, ніж за 3-4 години до нічного сну.

Необхідно відзначити, що у літніх людей виділяється мала кількість слини, яка має бактерицидну дію, тому їм рекомендований ретельний догляд за порожниною рота.

Для профілактики порушень випорожнення людям «осіннього віку» необхідний рухливий спосіб життя, щоденні прогулянки, гімнастика, масаж передньої черевної стінки, вживання достатньої кількості рідини, овочів і фруктів.

За класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров'я до довгожителів відносять літні люди, що переступили 90-річний рубіж життя. Активне творче довголіття людини можна досягти лише при умові, що кожен стане творцем свого власного здоров'я. Дуже важливо в літньому віці змінити і сформувати стереотипи своєї поведінки, переглянути звички і навчитися не відставати від темпу сучасного життя, навчитися раціональному способу життя і в подальшому суворо його дотримуватися. Дотримання режимів харчування і рухової активності, гігієни праці та відпочинку, відмова від руйнівної дії шкідливих звичок, загартовування - все це не тільки збільшує тривалість життя людини, а й підвищує його творчу активність.

Для ранньої діагностики вікових змін та захворювань, навіть при відсутності скарг на здоров'я, рекомендується звертатися до свого сімейного лікаря не рідше одного разу на рік і повністю проходити призначене обстеження.

29.09.2016 р.

СИЛА ТВОГО ЖИТТЯ

29 вересня 2016 року – Всесвітній день серця

 

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смертності та інвалідності населення у більшості країн світу.Однак якщо у розвинених країнах світу кількість смертей від ССЗ знижується, то в інших - стрімко зростає. Україна - серед останніх.

Незважаючи на те що хвороби системи кровообігу є головною причиною смерті населення економічно розвинутих країн, у більшості з них протягом останніх десятиліть реєструється стійка позитивна динаміка показників здоров’я, пов’язаних із цією патологією. В той же час в Україні спостерігається протилежна тенденція: за останні 25 років поширеність серцево-судинних захворювань серед населення зросла в три рази, а рівень смертності від них - на 45%.

У структурі захворюваності дорослого населення на ССЗ лідирують гіпертонічна хвороба (ГХ) - 41%, ішемічна хвороба серця (ІХС) - 28%, цереброваскулярні хвороби (ЦВХ) - 16%, у структурі їх поширеності - 46%, 34% та 12% відповідно. Негативна динаміка притаманна кожній із цих нозологічних форм. Поширеність ГХ серед населення за період 1991-2013 рр. зросла в 3,6 рази, ІХС - у 3,3 рази, ЦВХ - у 2,4 рази. Особливо тривожить той факт, що хвороби системи кровообігу лідирують у структурі первинної інвалідності дорослого населення України та його смертності.Протягом останнього часу структура смертності дорослого населення в Україні залишається незмінною, лідирують у ній хвороби системи кровообігу - 67%, або 968 на 100 тис. населення (за даними 2013 р.) Такий рівень «надсмертності» викликає особливу тривогу, адже він має тривалу несприятливу динаміку, до того ж від ССЗ в Україні помирає багато людей працездатного віку.

У Вінницькій області рівень загальної захворюваності хворобами системи кровообігу, за даними офіційної статистики становить 5960,11, первинної – 451,42  на 10 тис. населення, в Україні – 5839. Тобто показник по області перевищує загальноукраїнський.

Ухвалення Глобального плану дій ВООЗ з профілактики неінфекційних захворювань та боротьби з ними на 2013-2020 роки на 66-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я ознаменувало переломний момент в боротьбі з цією значущою проблемою в сфері охорони здоров'я, яка, в першу чергу, спрямована на зниження смертності  від серцево-судинних захворювань. 

ПОСТАВЛЕНІ ДЕВ'ЯТЬ ГЛОБАЛЬНИХ ЦІЛЕЙ, В ЧИСЛІ ЯКИХ ОСНОВНИМИ Є:

*    Відносне скорочення принаймні на 10% шкідливого споживання алкоголю;

*    Відносне скорочення на 10% поширеності недостатньої фізичної активністі;

*    Відносне скорочення на 30% середнього споживання населенням солі / натрію;

*    Відносне скорочення на 30% поточного показника поширеності вживання тютюну серед осіб у віці від 15 років;

*    Відносне скорочення на 25% поширеності випадків підвищеного кров'яного тиску;

*    Припинення зростання числа випадків діабету і ожиріння.

У наш час загальновизнано, що епідемія хронічних неінфекційних захворювань, у тому числі і серцево-судинних, значною мірою пов’язана зі способом життя і виникненням унаслідок цього фізіологічних факторів ризику. Зниження підвищених рівнів ризик-факторів супроводжується спадом захворюваності та смертності населення. На підставі цих взаємозв’язків створено концепцію факторів ризику, суть якої полягає в тому, що хоча причини розвитку хронічних неінфекційних захворювань остаточно не відомі, проте за даними експериментальних, клінічних та епідеміологічних досліджень визначені чинники пов’язані зі способом життя, оточуючим середовищем, генетичними особливостями людини, які сприяють розвитку і прогресуванню цих хвороб. Ця концепція є науковою базою їх профілактики.

За даними ВООЗ, Всесвітньої федерації серця та Всесвітньої організації по боротьбі з інсультом, 30% випадків смерті від ССЗ у світі є передчасними. При тому, що 2/3 таких випадків можна уникнути завдяки первинній профілактиці, ще 1/3 — шляхом удосконалення системи охорони здоров’я.

ФАКТОРИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ССЗ ПОДІЛЯЮТЬ НА 3 ГРУПИ:

†  поведінкові(тютюнопаління, низька фізична активність, незбалансоване харчування, вживання алкоголю),

†  метаболічні (підвищені показники артеріального тиску, рівня цукру в крові, рівня ліпідів крові, надмірна вага та ожиріння),

†  інші фактори(бідність та невисокий освітній статус, похилий вік, спадкова схильність, психологічні чинники - депресія, стрес тощо).

Науково доведено, що ключовими є поведінкові та метаболічні фактори, а вони в Україні дуже поширені, що й призводить до значних медико-соціальних втрат та економічних збитків. До того ж, система охорони здоров’я в Україні не має достатньої профілактичної спрямованості й переважно орієнтована на стаціонарне обслуговування замість профілактики.

Провідним фактором ризику ССЗє підвищений артеріальний тиск (13% від загального числа смертей у світі), за ним - тютюнопаління (9%), підвищений рівень цукру в крові (6%), відсутність фізичної активності (6%), надмірна маса тіла/ожиріння (5%). Часто ці фактори поєднуються в одного й того ж хворого і діють синергічно, підвищуючи сукупний ризик виникнення гострих судинних патологій - інфаркту міокарда та інсульту.

ГІПЕРТОНІЧНА ХВОРОБА. У деяких вікових групах ризик ССЗ збільшується удвічі з кожним підвищенням рівня артеріального тиску на 20/10 мм рт. ст. (починаючи з 115/75 мм рт. ст.). Тож життєво важливим для профілактики інсультів і серцевих нападів є раннє виявлення і лікування АГ.За даними ВООЗ, підвищений АТ в Україні має 54% населення, у тому числі 54% чоловіків та 53% жінок. У 27% з тих, хто звертається до закладів охорони здоров’я, реєструють АГ. Моніторинг епідемічної ситуації в Україні протягом 25 років свідчить про збільшення поширеності цього чинника.

ТЮТЮНОПАЛІННЯ.За даними ВООЗ, воно є причиною приблизно 10% випадків ССЗ. В результаті проспективних когортних досліджень доведено позитивний вплив відмови від куріння на рівень смертності від ішемічної хвороби серця. Дослідження лікарів Великої Британії протягом 50 років засвідчили, що вирішальний вплив на тривалість життя колишніх курців має час відмови від куріння: ті, хто кинув курити у віці від 35 до 44 років, мають шанс на таку ж тривалість життя, що й люди без цієї шкідливої звички. Щорічно у світі від тютюнопаління помирає приблизно 6 млн осіб, що становить 6% загальної жіночої й 12% чоловічої смертності. Очікується, що до 2030 р. щорічна смертність, пов’язана з вживанням тютюну, перевищить 8 млн осіб.

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ.У структурі смертності хворих на ЦД майже 60% смертей відбувається на тлі ССЗ. Ця категорія пацієнтів має у 2-3 рази вищий ризик розвитку серцево-судинних ускладнень (особливо це стосується жінок), зок­рема інсульту (у деяких вікових групах). До того ж, прогноз після розвитку серцево-судинних ускладнень у хворих на ЦД менш сприятливий. Ризик ССЗ збільшується з підвищенням рівня глюкози в крові. Водночас патологічна регуляція рівня глюкози часто потенціює інші фактори серцево-судинного ризику: абдомінальне ожиріння, підвищення АТ, низький рівень ліпопротеїдів високої щільності та високий рівень тригліцеридів.

ГІПЕРХОЛЕСТЕРИНЕМІЯ.Третина всіх випадків ішемічної хвороби серця у світі пов’язана з високим рівнем холестерину. В цілому ж, за оцінками експертів, наслідком підвищеного рівня холестерину крові є 2,6 млн випадків смертей (5% від загальної кількості). Серед населення України спостерігається висока поширеність гіперхолестеринемії - 67% (за даними 2010 року). З віком частота гіперхолестеринемії в популяції поступово зростає.

НЕДОСТАТНЯ ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ.У кожного своє бачення цього поняття. Втім, існує чіткий критерій: це менше п’яти 30-хвилинних епізодів помірної фізичної активності на тиждень або менше трьох 20-хвилинних епізодів активного фізичного навантаження. У світі із цим фактором пов’язують 3 млн. випадків смертей щорічно. У людей із недостатньою фізичною активністю ризик померти на 20-30% більший, ніж у тих, для кого «рух - це здоров’я». За даними спеціальних досліджень лише 13% українців мають достатній рівень фізичної активності, у Європі ж - 40-66%.

ОЖИРІННЯ.Воно тісно пов’язане з основ­ними факторами серцево-судинного ризику, такими як артеріальна гіпертензія, зниження толерантності до глюкози, ЦД ІІ типу і дисліпідемія. За даними ВООЗ, стандартизований за віком рівень поширення надмірної маси тіла у дорослих в Україні становить 52%, ожиріння - 20%. За середньою кількістю калорій, спожитих людиною на день, Україна посідає 28-ме місце серед європейських країн. Упродовж 1992–2009 рр. калорійність денного раціону українців зменшилася на 5%. Однак надзвичайно серйозною проблемою в Україні є значний рівень споживання солі, який більш ніж удвічі перевищує показник, рекомендований ВООЗ. Понад 80% солі надходить з технологічно оброблених продуктів.

СОЦІАЛЬНІ ДЕТЕРМІНАНТИ.Вони також опосередковано впливають на здоров’я серцево-судинної системи, як і на здоров’я людини в цілому. Бідність, низький рівень освіченості, деградація навколишнього середовища, погані житлові умови, незапланована урбанізація негативно позначаються на здоров’ї.

ОСОБЛИВОСТІ ЖІНОЧОЇ СТАТІ.Щорічно у світі 3 млн жінок помирають від інфаркту і майже стільки ж - від інсульту. Проте існує безліч хибних уявлень про ССЗ у жінок, зокрема, що ці хвороби їх вражають менше, ніж чоловіків. Насправді це не так - єдиний «привілей» жінок лише в тому, що ССЗ розвиваються у них на 7-10 років пізніше. Фактори ризику у чоловіків і жінок також однакові. Втім, на них впливають ще й гендерні норми і ролі або ж їх «множинність», наприклад, коли працююча жінка зайнята ще й у домогосподарстві. Принагідно слід зауважити, що фактори ризику ССЗ формуються вже в період внутрішньоутробного розвитку людини, у дитинстві та підлітковому віці. Поліпшене харчування дівчаток і жінок може запобігти розвитку ССЗ у майбутніх поколінь. Недостатнє харчування в ембріональному періоді, а також у дитинстві підвищує сприйнятливість до ССЗ.

ОБІЗНАНІСТЬ НАСЕЛЕННЯ.Населення не завжди має вірні уявлення про ті чи інші ССЗ. Це можна прослідкувати на прикладі інсульту. Зазвичай «у народі» вважають, що це хвороба літніх людей, хоча, за оцінками ВООЗ, майже 30% інсультів трапляється у віці до 65 років (а у 120 тисяч жінок і 105 тисяч чоловіків - до 45 років). Уже після 35 років з кожним наступним десятиліттям ризик інсульту подвоюється.

Тож лікарі первинної ланки повинні пояснювати ці та інші моменти своїм пацієнтам, щоб у людини виникало бажання зберегти своє здоров’я, і були відповідні знан­ня, як це робити, при яких симптомах, коли і до кого звертатися по медичну допомогу.

Останнім часом науковці світу напрацювали відповідний обсяг знань і шляхи боротьби з ССЗ, адже економісти вже давно порахували: профілактика неінфекційних захворювань потребує майже утричі менше витрат, ніж лікування хворих. Світ має і певний досвід на цьому шляху.Зокрема, завдяки заходам протидії АГ у США за 25 років вдалося значно зменшити рівні смертності від ЦВХ та інфаркту міокарда. Внаслідок запровадження профілактичних програм у Німеччині смертність від інсультів скоротилася вдвічі, а в Японії — у 4 рази.

Дії, спрямовані лише на індивідуальну поведінку людей, є недостатньо ефективними. Перспективним є застосування інтегрованих загальнодержавних підходів із залученням усього суспільства. Також доведено, що ціна бездіяльності набагато вища, ніж вартість заходів щодо запобігання неінфекційним хворобам.

30.09.2016 р.

Відбулась медична рада ЦПМСД на якій розглядались наступні питання:

1) Стан модернізації на І рівні надання медико санітарної допомоги; 2) Якість диспансерного нагляду за хворими на артеріальну гіпертензію та ХССЗ; 3) Виконання рішень медичних рад від евітня 2016 року, результати контролю за дотриманням вимог щодо видачі листів непрацездатності (інформавала лікар-терапевт Сутисківської АЗПСМ Палаш В.Г.); 4) Організація роботи по грипу (інформавала лікар-терапевт Сутисківської АЗПСМ Палаш В.Г.).

16.09.2016 р.

Головний лікар КЗ "Тиврівський РЦПМСД" Приймак Валерій Миколайович відвідав обласну нараду-семінар з питань відновного лікування та реабілітації дітей та дорослихна, що відбулась 16.09.2016 р.  на базі Липовецької обласної лікарні відновного лікування дітей з органічним ураженням центральної нервової системи, порушенням психіки і опорно рухового апарату ( м. Липовець, вул. Пирогова, 36). 

15.09.2016 р.

В рамках грантового проекту громадської організації «Вінницька обласна асоціація ендокринологів» «Виявити вчасно – врятувати зір!», за сприяння Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА розпочато виїзди мобільної лабораторії «ОКОМОБІЛЬ» для обстеження пацієнтів із цукровим діабетом з метою раннього виявлення діабетичної ретинопатії. Дана акція є продовженням акції «Бачити барвистий світ», що проходила у Вінницькій області у 2014 році. Цього року акція проходитиме за участі Української діабетичної федерації (УДФ), Вінницької обласної асоціації ендокринологів, Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру, кафедри очних хвороб ВНМУ ім. М.І.Пирогова та медичного центру «Офтальмологічна клініка професора Сергієнка».

15 вересня 2016 року «ОКОМОБІЛЬ» здійснив перший виїзд – у м. Гнівань Тиврівського району.

До складу бригади увійшли фахівці Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру, кафедри очних хвороб ВНМУ ім. М.І. Пирогова та медичного центру «Офтальмологічна клініка професора Сергієнка», волонтери, представники кафедри очних хвороб ВНМУ ім. М.І.Пирогова.

Лікарем – офтальмологом та фахівцями «ОКОМОБІЛЮ» обстежено 38 чол. Із цукровим діабетом. 

Виявлено 9 випадків діабетичної непроліферативної ретинопатії (ДР І ст.), 1 випадок діабетичної препроліферативної ретинопатії (ДР ІІ ст.) та 4 випадки діабетичної проліферативної ретинопатії (ДР ІІІ ст.). Крім того, під час обстеження органа зору виявлено ряд інших патологій, не пов’язаних із цукровим діабетом. Лікарем – офтальмологом надані вичерпні рекомендації щодо подальшої тактики дообстеження та лікування.

Лікарем – ендокринологом ВОКВЕЦ проконсультовано 20 чол. Із цукровим діабетом. Більшості пацієнтів рекомендовано дообстеження в умовах ВОКВЕЦ з метою корекції цукрознижуючої терапії та лікування ускладнень цукрового діабету, також надані рекомендації щодо лікування та корекції способу життя.

В рамках даного виїзду також було проведено скринінгову акцію з метою раннього виявлення цукрового діабету за сприяння Вінницької обласної асоціації ендокринологів та компанії – виробника глюкометрів (ТзОВ "МЕД ЕК СЕРВІС", глюкометри ІМE-DC (Німеччина) обстежено 58 осіб.

15.05.2016 р.

У Сутисківську амбулаторію загальної практики сімейної медицини (смт. Сутиски, площа Перемоги, 16) придбано термограф контактний цифровий ТКЦ-1 для скринінгового обстеження населення Тиврівського району з метою ранньої діагностики пухлинних (доброякісних і злоякісних), а також запальних захворювань молочної залози; контроль розвитку хвороби і ефективності лікування.

Про відзначення Всесвітнього Дня охорони праці 28 квітня 2016р.

Міжнародна організація праці (МОП) відмічає 28 квітня Всесвітній день охорони праці з метою сприяння попередженню нещасних випадків і захворювань на робочих місцях у всьому світі. Ця інформаційно-роз'яснювальна кампанія покликана привернути увагу громадськості до проблем в області охорони праці і до зростання числа травм, захворювань і смертельних випадків, пов'язаних з трудовою діяльністю. У усіх регіонах світу уряди, профспілкові організації, організації працедавців і фахівці-практики в галузі охорони праці організовують заходи до Всесвітнього дня.

Тема Всесвітній день охорони праці 2016 року - "Стрес на робочому місці: колективний виклик"

Сьогодні багато людей стикаються із зростаючим тиском на роботі. Такі психосоціальні ризики, як зростаюча конкуренція, підвищені вимоги до продуктивності і тривалий робочий час є додатковими чинниками підвищення стресу на робочому місці.

Стрес на робочому місці є загальновизнаним явищем глобального масштабу. З ним стикаються працівники у будь-яких професійних сферах як в розвинених, так і країнах, що розвиваються. Тому вкрай важливо забезпечувати охорону праці співробітників на робочих місцях.

Щороку близько двох мільйонів жінок і чоловіків гинуть в результаті нещасних випадків і професійних захворювань. Крім того, щорічно відбуваються 270 мільйонів нещасних випадків і реєструються 160 мільйонів випадків професійних захворювань. В результаті, глобальній економіці наноситься збиток у розмірі 2,8 трильйонів доларів через втрачені робочі години і витрати на лікування, компенсацію і реабілітацію. При цьому випадкам виробничого травматизму, професійній захворюваності і смертності можна запобігти завдяки зусиллям усіх залучених сторін.

Протягом останніх років в Україні спостерігається тенденція до зниження виробничого травматизму. Так, за даними Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, у 2015 році порівняно з 2014 роком кількість нещасних випадків на виробництві зменшилась на 8,1 % (з 4999 до 4592), з них зі смертельним наслідком – на 6,3% (з 384 до 360). При цьому тривалий час зберігається ситуація, коли серед причин настання нещасних випадків друге місце посідають психофізіологічні причини (близько 23 % загальної кількості), до яких і належить стрес на робочому місці. Сьогодні українські працівники підпадають під дію стресу частіше через скорочення можливостей для отримання бажаної роботи, страх її втратити, суттєве зниження фінансової стабільності тощо.

Національна культура охорони праці - це повага права на безпечні і здорові умови праці на усіх рівнях, коли уряди, працедавці і працівники активно беруть участь в забезпеченні безпечного і нешкідливого для здоров'я виробничого середовища, чітко визначаючи права і обов'язки, і коли найвищий пріоритет віддається принципу профілактики.

7 квітня 2016 р.

7 квітня – Всесвітній день здоровя

«ПЕРЕМОЖЕМО ДІАБЕТ!»

Щорічно 7 квітня в ознаменування створення Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) відзначається Всесвітній день здоров'я.

Тема Всесвітнього дня здоров'я 2016 року - ПЕРЕМОЖЕМО ДІАБЕТ!

ВООЗ виносить в центр уваги Всесвітнього дня здоров'я тему діабету, оскільки:

·         Епідемія діабету нестримно наростає у багатьох країнах, причому особливо різке зростання відмічене в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

·         Значну частку випадків захворювання діабетом можна попередити. Доведено, що прості заходи, спрямовані на зміну способу життя, продемонстрували свою ефективність відносно попередження або відстрочення захворювання на діабет 2 типу. Підтримка нормальної маси тіла, регулярні фізичні навантаження і здоровий раціон харчування можуть знизити ризик виникнення діабету.

·         Діабет піддається лікуванню. Його можна контролювати і впливати на нього, щоб уникнути ускладнень. Розширення доступу до діагностики, лікування і навчання правильній поведінці є важливими елементами заходів у відповідь.

·         Зусилля із профілактики і лікування діабету матимуть велике значення для досягнення третьої глобальної Мети в області стійкого розвитку, що передбачає скорочення до 2030 року на одну третину передчасної смертності від неінфекційних захворювань (НІЗ). До цього будуть причетні багато секторів суспільства, у тому числі уряди, працедавці, приватний сектор, ЗМІ і громадськість в цілому.

Мета - розширити профілактику, поліпшити умови надання медичної допомоги і посилити епіднагляд.

ВООЗ ставить на одну з лідируючих позицій завдання по підвищенню інформованості населення про зростання кількості випадків діабету, про його важкий тягар і наслідки, а також про профілактичні заходи, спрямовані на збереження здоров'я і попередження розвитку захворювання.

Цукровий діабету (ЦД)є серйозним соціально-значущим захворюванням, виникнення якого значно підвищує ризик інвалідності і передчасної смерті. Тягар цукрового діабету збільшується у всьому світі. 20 грудня 2006 року була ухвалена резолюція ООН по цукровому діабету, в якій заявлено про всесвітню загрозу, пов'язану з неінфекційною епідемією діабету у світі. Ще 20 років тому (за даними ВООЗ) кількість людей з діагнозом "цукровий діабет" на нашій планеті не перевищувало 30 млн. Сьогодні їх число перевищило 300 млн., причому біля 50% всіх хворих діабетом доводиться на найбільш активний працездатний вік 40-59 років. Передбачається, що в подальші 20 років число хворих зросте вдвічі.

За оцінками експертів Міжнародної діабетичної федерації (IDF), кількість людей, що страждають ЦД, вже досягло 415 млн. При цьому зростання захворюваності на діабет істотно випереджає прогнози експертів. Якщо ще 10 років тому передбачалося, що до 2025 року число осіб  з цукровим діабетом складе 330 млн., то в 2011 році цей показник перевищив 360 млн. До 2040 року очікується збільшення кількості хворих на ЦД до 642 млн. осіб, однак і цього разу прогнози експертів можуть виявитися занадто оптимістичними.

Хронічна декомпенсація цукрового діабету призводить до розвитку важких ускладнень. У хворих на ЦД в 2-4 рази вище ризик розвитку інфарктів міокарду і інсультів. Приблизно 75-80 % хворих діабетом помирають від серцево-судинної патології. Кінцеві стадії пізніх ускладнень ведуть до розвитку сліпоти, ампутацій нижніх кінцівок і хронічної ниркової недостатності. Це негативно позначається на тривалості і якості життя хворих діабетом.

З ростом захворюваності збільшується і смертність, пов’язана з цією патологією. Кожні 6 секунд у світі додається 2 випадки діабету, і одна людина вмирає від його ускладнень. Одним із наслідків протікання хвороби також є погіршення зору та його поступова втрата, ризик якої у пацієнтів із діабетом у 25 разів вище, ніж у здорових людей. І саме тому – першою причиною сліпоти у населення всього світу є ускладнення цукрового діабету з боку органа зору. Цукровий діабет є причиною 60 % нетравматичних ампутацій кінцівок. Кожні 30 секунд у пацієнтів із цукровим діабетом проводять ампутації нижніх кінцівок, більше 70 % хворих на ЦД після проведеної ампутації протягом 5 років помирають, більше 85 % всіх ампутацій відбувається через трофічні виразкові дефекти. Також цукровий діабет є основною причиною ниркової недостатності.

Підраховано, що в США від ЦД та його ускладнень гине більше людей, ніж від двох таких смертельно небезпечних захворювань, як рак молочної залози та СНІД. У світі ситуація не краща – від ЦД в рік помирає більше людей, ніж від СНІДу, малярії та туберкульозу разом узятих. Загалом щороку близько 5 млн. людей помирають безпосередньо від ЦД та його ускладнень.

В Україні кількість хворих із цукровим діабетом складає біля 1 млн. 300 тис. чол. Головною проблемою цукрового діабету в нашій країні є пізня діагностика та низький рівень обізнаності хворих. На жаль у багатьох випадках це захворювання діагностується на тому етапі, коли вже сформовані складні незворотні ускладнення. 

Щодо кількості пацієнтів із цукровим діабетом, існує так зване «правило половини»: із усіх хворих на  цукровий діабет – лише 50% знають, що у них є діабет, лікування отримують лише 50% із встановленим діагнозом, з них тільки 50% намагаються досягти цільових показників лікування і лише 50% серед них його досягають. І як наслідок – зі всіх пацієнтів із цукровим діабетом лише 6% пацієнтів отримують бажаний результат лікування.

У Вінницькій області захворюваність на цукровий діабет кожен рік зростає. Так, якщо у 2008 році кількість хворих становила 38 763чол., то у 2015 р. – 49 927 чол.

За даними 2015 року частка хворих на цукровий діабет серед усього населення області склала 3%, аналогічний показник і в цілому по Україні. Однак слід враховувати, що на кожен виявлений випадок ЦД припадає 3 невиявлених, тобто недіагностованих випадки захворювання.

Вінницька Обласна Рада 10 грудня 2009 року рішенням №897 затвердила обласну програму «Цукровий діабет» на 2010-2015 роки. Метою Програми було здійснення заходів щодо раннього виявлення ЦД та його ускладнень; забезпечення заходів спрямованих на профілактику ЦД 2 типу; підвищення ефективності діагностики, лікування цукрового діабету та його ускладнень, завдяки впровадженню міжнародних стандартів діагностики та лікування хворих; підвищення рівня та забезпечення доступності медичної допомоги, що дає можливість збільшити тривалість та поліпшити якість життя хворих на цукровий діабет, адаптувати їх в суспільстві.

В зв’язку із закінченням дії Державної та обласної програм «Цукровий діабет», з 2016 року на рівні Вінницької області впроваджена нова обласна програма «Майбутнє Вінниччини – в збереженні здоров’я громадян» на 2016 -2020 роки, до складу якої внесені питання діагностики, лікування та профілактики цукрового діабету, а також заходи щодо підвищення рівня обізнаності серед населення про проблему цукрового діабету.

На сьогоднішній день хворі на ЦД на 100% забезпечені препаратами інсулінів. Але залишаються проблеми з забезпечення таблетованими цукрознижуючими препаратами, засобами самоконтролю хворих на цукровий діабет; навчанням пацієнтів тощо.

Крім того, на рівні держави та Вінницької області, зокрема, протягом 2016 року планується впровадити в дію Постанову КМУ «Про затвердження Порядку відшкодування вартості препаратів інсуліну», а також реєстр пацієнтів, що потребують інсулінотерапії.

Експерти впевнені, що зростання захворюваності цукровим діабетом - це наслідки впливу сучасної цивілізації. Саме ці негативні наслідки такі як: незбалансоване харчування, стреси, малорухомий спосіб життя, шкідливі звички - є ключовими чинниками ризику захворювання. Відомо, що значне перевищення необхідної добової потреби в калоріях, низьке споживання харчових волокон, високе глікемічне навантаження, а також споживання трансжирів, надмірне споживання насичених жирів і легко засвоюваних вуглеводів сприяють розвитку ожиріння, а в подальшому і цукрового діабету 2 типу.

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ РОЗВИТКУ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ:

►      Збільшення кількості споживання свіжих овочів і фруктів - не менше 5 порцій на день (не менше 500 г).

►      Регулярне споживання продуктів з цільного зерна.

►      Збільшення споживання моно- і поліненасичених жирів.

►      Скорочення споживання трансжирів і зменшення долі насичених жирів.

►      Скорочення споживання солодких газованих напоїв, у тому числі з додаванням фруктози.

22 лютого 2016 р.

19 лютого 2016 року відбулась спільна медична рада Комунального закладу «Тиврівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» та Тиврівської центральної районної лікарні.

Головний лікар (ІІ ланки надання МСД)  Присяжний Петро Олександрович розповів присутнім про підсумки роботи Тиврівської центральної районної лікарні за 2015 рік і основні завдання на 2016 р.

Головний лікар (І ланки Надання МСД) Приймак Валерій Миколайович розповів про діяльність центру ПМСД за 2015 рік та основні завдання на 2016 рік.

8 лютого 2016 р.

05.02.2016 року в актовому залі Тиврівської ЦРЛ відбулася нарада-семінар з середнім медичним персоналом (медичними сестрами ЗПСМ, фельдшерами, медичними сестрами, акушерками ФАП/ФП) під час наради-семінару розглядались наступні питання:

-  Сестра медична ЗПСМ Гніванської АЗПСМ Гавриленко Оксані Михайлівна повторно довела до відома присутніх вимоги наказів Міністерства охорони здоров’я, а саме:

-          № 595 від 16.09.2011 р. «Про порядок проведення профілактичних щеплень та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів»

-          № 1095 від 31.12.2009 р. «Питання організації роботи Кабінетів щеплень».

Додатково присутнім наголошено на тому, що щеплення дітям від ВІЛ-інфікованих матерів не проводяться.

-  Лікар ЗПСМ Тиврівської АЗПСМ Найчук Людмила Володимирівна розповіла про дії медичних працівників при грипі, невідкладну допомогу при гіпертонічному синдромі.

-  Заступник головного лікаря Гуд Тетяна Володимирівна в своєму виступі висвітлила питання щодо організації роботи по туберкульозу та профілактиці онкологічних захворювань.

-  Головний лікар Приймак Валерій Миколайович підвів підсумки наради – семінару та було розглянуто організаційні питання.

На нараді – семінарі було присутні 48 чоловік – головний лікар, заступник головного лікаря, головна медична сестра, помічник лікаря-епідеміолога, фельдшер ІАВ, середні медичні працівники (працівники ФАП/ФП), сестри медичні ЗПСМ, акушерки АЗПСМ, медичний статистик. Запрошені – помічник лікаря-епідеміолога Войтенко О.А., лікар ЗПСМ Тиврівської АЗПСМ Гулько Н.В.

5 лютого 2016 р.

«Діагностика цукрового діабету. Основні принципи і найчастіші помилки»

          Діагностика цукрового діабету (ЦД) на перший погляд здається дуже простим завданням, що не має підводних каменів.Нагадуємо  основні принципи діагностики ЦД, а також про типові діагностичні помилки.

Клінічна картина

1.                   Запідозрити наявність ЦД дозволяють такі характерні симптоми, як сухість у роті, спрага, часте сечовипускання, втрата ваги при підвищеному апетиті, свербіж шкіри (особливо в області геніталій у жінок), рани, що погано гояться, підвищена стомлюваність.

2.                   Ці ознаки найбільш характерні для ЦД 1 типу, тоді як при ЦД 2 типу вони спостерігаються, як правило, тільки при вираженій декомпенсації вуглеводного обміну.

 Необхідність скринінгу  ЦД 2 типу

  У більшості випадків до розвитку хронічних ускладнень ЦД 2 типу є мало- або безсимптомним захворюванням. Тому для його своєчасного виявлення, що є обов'язковою умовою ефективної профілактики його ускладнень, потрібний активний скринінг в групах ризику.

Фактори ризику цукрового діабету 2 типу, наявність яких свідчить про необхідність обстеження на ЦД 2 типу:

 1. Сімейний анамнез цукрового діабету.
 2. Серцево-судинні  захворювання.
 3. Надмірна вага або ожиріння (за індексом маси тіла -  ІМТ)
 4. Малорухливий спосіб життя.
 5. Раніше визначені порушення толерантності до глюкози, порушення глікемії натщесерце і / або метаболічний синдром.
 6. Артеріальна гіпертензія
 7. Підвищений рівень тригліцеридів, низький рівень концентрації холестерину ліпопротеїнів високої щільності, або обох показників.
 8. Гестаційний ЦД в анамнезі.
 9. Народження дитини вагою більше 4 кг.
 10. Синдром полікістозних яєчників.
 11. Антипсихотична терапія при лікуванні шизофренії та / або важкі біполярні захворювання.

   Якщо результати лабораторних аналізів в межах норми, доцільно повторювати обстеження не рідше, ніж 1 раз у 3 роки.

Лабораторні критерії діагностики ЦД

     Лабораторне підтвердження ЦД є обов'язковим в усіх без виключення випадках, навіть при чіткій клінічній картині діабету.

      Згідно з сучасними рекомендаціями для підтвердження діагнозу ЦД можна використати показники глюкози крові натщесерце або при випадковому визначенні, результати глюкозотолерантого тесту та аналіз на рівень глікозильованого гемоглобіну.

Порушення правил дослідження глюкози крові натщесерце:

       Неправильнимвважають проведення аналізу в наступних випадках:

-              раніше, ніжчерез 8 годпісля останнього прийому  їжі;

-              на тлі гострих станів, сильного психічного стресу або важкого загострення хронічних захворювань, оскільки вони можуть супроводжуватися стресс-індукованою гіперглікемією;

-              після фізичного навантаження (може бути псевдонегативний результат).

    Результати аналізу, узятого на тлі прийому деяких лікарських засобів, що впливають на вуглеводний обмін (кортикостероїди, антипсихотики, пероральні контрацептиви та ін.), можуть бути спотворені. Якщо немає можливості тимчасово, на 2-3 дні, відмінити ці ліки перед дослідженням, їх прийом має бути врахований клініцистом при інтерпретації результатів.

Яку кров необхідно використати для визначення рівня глюкози натщесерце?

      Вже більше 10 років єдиним стандартним середовищем для визначення концентрації глюкози в крові являється венозна плазма, а стандартною методикою - оксидазний метод. Визначення рівня глікемії натщесерце в цільній капілярній крові з метою діагностики ЦД не відповідає сучасним міжнародним рекомендаціям, але дозволяється вітчизняними протоколами по діагностиці і лікуванню ЦД 1 і 2 типу.

      Якщо немає можливості визначити рівень глюкози в плазмі венозної крові, то показник, отриманий при дослідженні капілярної крові в лабораторії, слід розділити на 1,11-1,12. Таким чином, критерієм діагностики ЦД буде рівень глюкози в капілярній крові  ≥6,1 ммоль/л.

Використання глюкометра для діагностики ЦД

      Глюкометр– зручний і ефективний засіб контролю, але не діагностикиЦД. Це пов'язано з досить великою погрішністю приладів, яка може досягати 15-20%. При оцінці рівня глюкози крові за допомогою глюкометра можна отримати дуже велику кількість псевдопозитивних і псевдонегативних результатів. Виключення можна зробити для пацієнтів, що звернулися з яскраво вираженими симптомами ЦД. Їм можна призначити цукрознижувальну терапію на підставі високих показників глікемії, визначених за допомогою якісного глюкометра перевіреного виробника.

Переваги дослідження HbA1c для діагностики ЦД

    Показник HbA1с відображує рівень глікемії за тривалий проміжок часу і менш варіабельний  в різні дні, так як не залежить від аліментарних або емоційних факторів і фізичного навантаження. Для його визначення немає необхідності в дослідженні натщесерце, тому скринінг можна проводити у будь-який час.

  Але для отримання релевантного результату оцінка HbA1c повинна проводитися тільки на сертифікованому обладнанні  з використанням стандартизованого методу!

! Обмеження при використанні HbA1с в якості діагностичного тесту

   У ряді ситуацій HbA1с  не  буде точно відображувати  ступінь порушення вуглеводного обміну:

  - у дітей і молодих дорослих з підозрою на ЦД 1 типу і тривалістю симптомів менше 1-2 місяців, тому що HbA1с є інтегральним показником компенсації вуглеводного обміну за останні 60-90 днів;

  - при тривалому прийомі препаратів, які мають  вплив на рівень глікемії (глюкокортикоїди, антипсихотичні препарати та ін.);

  - під час вагітності;

  - за наявності захворювань крові і інших чинників, які впливають на рівень HbA1c або його визначення: гемоглобінопатії, гемолітична або залізодефицитна анемія, лікування препаратами еритропоетину, заліза і вітаміну В12, гостра або хронічна крововтрата, гемотрансфузії, спленектомія, спленомегалія, ревматоїдний артрит, прийом вітамінів С і Е, високі дози аспірину, опіатна залежність, високий рівень білірубіну, алкоголізм та ін.

Вказані чинники слід враховувати при інтерпретації  результатів або зовсім відмовитися від цього тесту на користь визначення рівня глюкози крові натщесерце.

Аналіз сечі на цукор в якості діагностичного теста

Глюкозурія служить грубим орієнтиром наявності або відсутності значного підвищення рівня цукру у крові, оскільки глюкоза в сечі з'являється тільки після перевищення "ниркового порогу" (10 ммоль/л). Не рекомендується використовувати цей тест в якості діагностичного маркеру ЦД. При випадковому виявленні глюкозурії потрібна оцінка рівня глікемії.

 Неправильний діагноз: як запідозрити помилку?

   Підвищення рівня глюкози крові вище певних значень є чітким діагностичним критерієм ЦД, тому питання диференціальної діагностики ЦД з іншими захворюваннями не стоїть.  Складнощі можуть виникати тільки при визначенні типу діабету, а також можливий помилковий діагноз ЦД при стрес-індукованих гіперглікеміях.

Стрес-індукована гіперглікемія

       Цим терміном називають транзиторне підвищення рівня глюкози крові у відповідь на гострий стрес у пацієнтів без ЦД в анамнезі. Реакція організму на стрес виражається в різкому викиді гормонів надниркових залоз (адреналіну і норадреналіну), що окрім інших фізіологічних адаптаційних реакцій викликає активацію гліколізу і глюконеогенезу при одночасному зниженні секреції інсуліну і підвищенні вироблення глюкагону. Усе це призводить  до підвищення рівня глюкози крові. Тому не слід оцінювати рівень глюкози крові при гострих захворюваннях, після операцій і так далі. Якщо на їх фоні випадково визначений високий рівень глюкози крові, аналіз обов’язково слід повторити після одужання пацієнта.

30 січня 2016 р.

Ситуація із захворюваністю на грип та ГРВІ у Тиврівському районі 

 

Впродовж січня 2016 року захворюваність на грип та ГРВІ (у порівняні з груднем 2015 року) у Тиврівському районі зросла на 15,6 % і склала 356 випадків на 10 тис. населення при епідпорозі 246 випадків на 10 тис. населення. Захворюваність в цілому по районі на 44,7 % перевищила епідпоріг. У січні 2016 року за медичною допомогою з приводу ГРВІ звернулось 1 595 осіб в т.ч. 828 дітей (52,0 %).

29 січня 2016 р.

Вінницька обласна державна адміністрація та Вінницька обласна рада спільним листом від 29.01.2016 р. № 01.01-65/635/207-07-85 повідомляє наступне:

Під час дії Закону України "Про порядок проведення реформування системи охорони здоровя у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві" від 7 липня 2011 року № 3612-VI та інших законодавчих актів області були розмежовані рівні надання медичної допомоги.

Відповідно до ст.ст. 35-1, 35-2, 35-3 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоровя" - медична допомога надається за рівнями такої допомоги Центрами первинної медико-санітарної допомоги, закладами охорони здоровя вторинного рівня надання меддопомоги (центральними районними лікарнями, лікарнями планового лікування, хоспісами, спеціалізованими медичними закладами) та третинного рівня.

Такий порядок та перелік закладів визначений вимогами до фінансування Бюджетним кодексом України відповідно до статей 89 та 90. Розмежування закладів за рівнями надання медичної допомоги надає можливість спрямувати потоки хворих на первинну ланку, як найменш затратну по вартості надання медичної допомоги, та зменшити дублювання надання медичних послуг на ІІ та ІІІ-му рівнях. Первинна ланка на селі стала більш організованою за рахунок чіткої структуризації її функціональних підрозділів, зареєстровано збільшення прийому у лікарів первинної ланки, та скорочення відвідуваннь в поліклініках ЦРЛ, особливо у "вузьких" спеціалістів терапевтичного профілю.

Завдяки активізації первинного рівня можливо більш потужно та якісно запроваджувати заходи щодо оптимізації ліжкового фонду стаціонарного сектору вторинного рівня, насамперед, за рахунок малопотужних стаціонарних підрозділів з наднормативною кількістю ліжок, які на сьогоднішній день є нерентабельними з низькою економічною ефективністю.

З метою забезпечення вимог чинного законодавства та доступної і своєчасної, кваліфікованої медичної допомоги в умовах обмеженого бюджетного фінансування адміністрація наголошує на збереженні мережі закладів охорони здоровя, яка склалась станом на 01.01.2016 року та утриматись від обєднання, злиття та реорганізації закладів охорони здоровя первинного та вторинного рівня надання медичної допомоги. 

22 січня 2016 р.

 Сьогодні, 22 січня - велике державне свято — День Соборності України! Бажаємо нашій Неньці-Україні мирного неба, процвітання, величних здобутків! Всім нам - бути достойними патріотичними громадянами, любити свою країну як любили її кращі сини та доньки, які віддали своє життя за наше з вами сьогодення та майбутнє!

 

З Днем Соборності, Україно!

3 грудня - Міжнародний день інвалідів

У 1992 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 3 грудня Міжнародним днем інвалідів. Мета, заради якої цей день був проголошений , - це дотримання прав людини і участь інвалідів в житті суспільства. Ця мета була поставлена у Всесвітній програмі дій відносно інвалідів, прийнятою Генеральною Асамблеєю в 1982 році і названа Десятиліттям інвалідів.

Проведення міжнародного дня інвалідів спрямовано на привернення уваги до проблем інвалідів, захист їх гідності, прав та благополуччя, на переваги, які отримує суспільство від участі інвалідів в політичному, соціальному і економічному і культурному житті.

В Україні проведення цього дня встановлене Указом Президента, починаючи з 1993 року. В 2005 році був ухвалений закон «Про реабілітацію інвалідів в Україні», яким визначені основні принципи створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для функціонування                                                                                                        системи підтримки фізичного, психічного  і соціального благополуччя інвалідів.

Міжнародний день інвалідів – день підведення підсумків зробленого для цієї категорії громадян, аналізу фактичного становлення людей з особливими потребами у суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня.

На долю цих людей випали нелегкі випробування, однак вони, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духи і непохитну віру в життя. Їх мужність та оптимізм – взірець для інших. Для їх виживання не потрібно щось особливе, лише елементарне – можливість жити, жити серед людей, бути в суспільстві і відчувати себе людьми, як і всім нам.

Вітаємо у грудні 2015 р.

03.12– Дячок Оксана Василівна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Великовулизької амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

04.12– Ковальчук Світлана Олексіївна, молодша медична сестра ФП с. Василівка;

04.12– Войтко Олена Леонідівна, секретар-друкарка КЗ «Тиврівський РЦПМСД»;

06.12– Бондарчук Ірина Анатоліївна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Гніванської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

07.12– Семко Катерина Миколаївна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Гніванської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

08.12– Петричук Ніна Петрівна, лікар загальної практики сімейний лікар Гніванської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

11.12– Заверуха Наталія Миколаївна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Тростянецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

14.12– Пушкар Віра Вікторівна, молодша медична сестра Краснянської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

15.12– Кондратюк Ніна Дмитрівна, молодша медична сестра ФП с. Потуш;

16.12– Зубенко Інна Дмитрівна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

17.12– Ясинська Віра Яківна, реєстратор медичний Гніванської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

21.12– Бойко Світлана Михайлівна, молодша медична сестра Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

23.12– Заїка Ганна Анатоліївна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

23.12– Ковальчук Юрій Іванович, завідуючий, лікар загальної практики – сімейний лікар Строїнецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

27.12– Грицанюк Олександр Олександрович, машиніст (кочегар) котельні Краснянської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

30.12– Благун Вікторія Василівна, реєстратор медичний Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

14 листопада 2015 р.

14 листопада у всьому світі відзначається Всесвітній День боротьби з діабетом.

Цей день, заснований Міжнародною діабетичною федерацією (IDF) і Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ), проводиться 14 листопада, в день народження Фредеріка Бантінга, який разом з Чарльзом Бестом зіграв вирішальну роль у відкритті інсуліну в 1922 році. Починаючи з 2007 року, він відмічається під егідою Організації Об'єднаних Націй. Був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в спеціальній резолюції № A/RES/61/225 від 20 грудня 2006 року.

Метою заходу є підвищення обізнаності про діабет, а також акцентування уваги на здоровому способі життя при цукровому діабеті, особливо на тому, як можна запобігти розвитку цієї хвороби у багатьох випадках. Завдяки діяльності членів IDF  і її партнерів Всесвітній День боротьби з діабетом охоплює мільйони людей і діабетичні співтовариства із понад 145 країн світу. Цей день нагадує людям про проблему діабету і необхідність об'єднання зусиль державних і громадських організацій, лікарів і пацієнтів для того, щоб змінити ситуацію на краще.

ВІТАЄМО У ЛИСТОПАДІ

01.11. - Слободяник Раїса Михайлівна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Сутисківської АЗПСМ;

01.11. - Демчук Ніна Михайлівна, лікар загальної практики - сімейний лікар Сутисківської АЗПСМ;

01.11. - Чорна Світлана Миколаївна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Строїнецької АЗПСМ;

02.11. Скиба Тетяна Миколіївна, сторож КЗ "Тиврівський РЦПМСД";

05.11. - Коржанівська Катерина Сергіївна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Селищенської АЗПСМ;

11.11. - Березова Ганна Павлівна, молодша медична сестра ФП с. Борсків Сутисківської АЗПСМ;

13.11. - Степаненко Марина Віталіївна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Гніванської АЗПСМ;

16.11. - Василінич Людмила Віталіївна, інженер з охорони праці КЗ "Тиврівський РЦПМСД";

16.11. - Мельник Наталія Анатоліївна, помічник лікаря-епідеміолога КЗ "Тиврівський РЦПМСД";

16.11. - Писанюк Тетяна Миколаївна, молодша медична сестра Строїнецької АЗПСМ;

16.11. - Дачевська Оксана Данилівна, молодша медична сестра ФП с. Дзвониха Тиврівської АЗПСМ;

16.11. - Галадюк Ярослава Павлівна, завідувач, акушерка ФП с. Пилява Тиврівської АЗПСМ;

17.11. - Суперсон Наталія Валеріївна, фельдшер ФП с. Потуш Тростянецької АЗПСМ;

19.11. - Ємсенко Валентина Михайлівна, завідувач, фельдшер ФП с. Шендерів Тростянецької АЗПСМ;

28.11. - Гулько Наталія Вікторівна, лікар загальної практики - сімейний лікар Тиврівської АЗПСМ;

30.11. - Безносюк Ольга Михайлівна, молодша медична сестра ФП с. Кліщев Тиврівської АЗПСМ;

23 жовтня 2015 р.

Найголовніше - попередити захворювання на поліомієліт

З 19 жовтня по 5 листопада 2015 року проводиться перший із трьох турів масової імунізації дітей від поліомієліту. Поліомієліт є одним із найбільш небезпечних захворювань у дітей. Із хворих на поліомієліт дітей 50% мають по життєвий параліч. Найуразливішими є діти вікової категорії від 2 місяців до 6 років.

         Завдяки масовій імунізації вдалося призупинити розповсюдження цієї хвороби на території України  і наша країна отримала у 2002 році статус країни вільної від поліомієліту. На жаль, через недостатнє своєчасне забезпечення вакцинами та через проведення антивакцинальної кампанії імунітет до поліомієліту серед населення є вкрай недостатнім і на даний час зареєстровано 2 випадки захворювання в Закарпатті. Експертами ВООЗ підтверджено, що це є циркуляція дикого штаму вірусу поліомієліту. Також ВООЗ закуплено вакцину у виробника вакцин SANOFIPASTERIUS(Франція).

         З метою недопущення зараження диким штамом вірусу поліомієліту необхідно терміново охопити імунізацією дітей віком від 2 місяців до 6 років.

         Адміністрація КЗ «Тиврівський РЦПМСД» просить батьків виважено поставитися до проведення даного заходу. За детальною інформацією прохання звертатися до свого сімейного лікаря за місцем проживання.

 

Т.В. Гуд, заступник  головного  лікаря

КЗ «Тиврівський районний ЦПМСД»

20 жовтня 2015 р.

Всесвітній день бородьби з захворюванням на рак молочної залози

Злоякісні пухлини молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням у жінок. Рак молочної залози посідає перше місце в структурі онкологічних захворювань жіночого населення України та більшості економічно розвинутих країн світу. Рівень захворюваності цим недугом в Україні за останні 50 років зріс більше ніж учетверо і не має тенденції до зниження. Серед тих, хто захворів на рак молочної залози, 25,6 % жінки віком 30-54 років. Тобто, особи репродуктивного та працездатного віку, що призводить до значних втрат життєвого потенціалу жіночої популяції України.

Враховуючи серйозність проблеми у 2005 році Указом Президента України від 17.01.2005 p. № 42/2005 "Про Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози" було запроваджено Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози, який щорічно відзначається 20 жовтня.

У Вінницькій області захворюваність на рак молочної залози із року в рік збільшується. Так за 2014 рік по області зареєстровано 546 випадків у жінок та 9 випадків у чоловіків. До речі, у чоловіків рак рудименту молочної залози теж почастішав утричі. На працездатний вік жінок припадає 46,1% випадків раку молочної залози. Наймолодший вік жінок, що захворіли на рак молочної залози 25 - 29 років, і таких 4 жінки, а найстарший вік жінок 85 - 89 років і таких 14 випадків. От чому необхідно усім жінкам, не дивлячись на вік, проводити самообстеження молочних залоз, проходити профілактичні огляди і обстежувати молочні залози за допомогою мамографії та ультразвукової діагностики Сучасні методи діагностики дають можливість виявити пухлини на ранніх стадіях, а це є перша стадія раку (всього їх чотири стадії), що збереже життя до старості. Через несвоєчасне проходження профоглядів за рік з першою стадією раку молочної залози виявлено лише 26,8% випадків. Несвоєчасно діагностовано рак молочної залози (третя та четверта стадія) у 26 жінок що склало 5,1%.

Необхідно пам’тати, що своєчасно діагностований рак молочної залози дасть можливість жінці при мінімальному оперативному втручанні зберегти даний орган.

У цілому за рік  в обласному клінічному онкологічному диспансері проліковано 508 жінок, що становить 78,5% від зареєстрованих випадків раку молочної залози.

 

В рамках Всеукраїнського дня боротьби з захворюванням на рак молочної залози з 20 по 22 жовтня 2015 р. в мамологічних кабінетах поліклінічного відділення Вінницького обласного клінічного онкологічного диспансеру буде проведений «День відкритих дверей», де всі бажаючі жінки Вінницької області можуть пройти обстеження. Прийом проводиться з 9.00 до 14.00

10 жовтня 2015 р.

Всесвітній день психічного здоровя

Всесвітній день психічного здоров'я відзначається у світі з 1992 року. Свято встановлене за ініціативою Всесвітньої федерації психічного здоров'я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я. День психічного здоров'я входить в перелік всесвітніх і міжнародних днів, що відмічаються ООН.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, на планеті сьогодні живе більше 450 мільйонів людей, що страждають психічними захворюваннями. Зростанню захворюваності сприяють інформаційні перевантаження, політичні і економічні катаклізми, а передвісниками захворювань є стреси.

Сучасне життя саме по собі сприяє стресам: зміни в політичному житті, економіці, напруженість на роботі, конфлікти і особисті переживання, та і просто поїздка в громадському транспорті призводять до того, що людина починає звикати до своїх стресів, накопичуючи психічну напруженість, наближаючись до депресії і глибших психічних порушень.  Стреси стали складовою життя сучасної людини. Люди борються з наслідками, не замислюючись про те, що треба попереджати емоційну напруженість, а не чекати негативної дії на здоров'я.

Першочерговою метою Всесвітнього дня психічного здоров'я є сприяння скороченню розладів, з приводу яких не проводиться ніякого лікування або воно проводиться запізно і явно недостатньо. Крім того, завданням проведення Дня психічного здоров'я є застосування культурних традицій і поліпшення емоційного клімату для зміцнення психічного здоров'я і профілактиці психічних захворювань.

Цей день повинен стати об'єднуючим, викликати інтерес до теми душевного здоров'я і сприяти зростанню популярності заходів по охороні і поліпшенню психічного стану людей; створити нове відношення до цієї теми, розвинути нові взаємовідносини між людьми, сприяти зростанню толерантності населення до психічно хворих.

7 жовтян 2015 р.

Всесвітній день зору

8 жовтня 2015 року відзначається Всесвітній день зору. За даними ВООЗ, близько 285 мільйонів людей по всьому світі страждають від порушень зору, з них 39 мільйонів вражені сліпотою. Близько 90% людей, які страждають від порушень зору, живуть в країнах з низьким рівнем доходу. 82% людей, що страждають сліпотою, входять у вікову групу 50 років і старше.

У 2013 році Всесвітня асамблея охорони здоров'я схвалила «План дій для забезпечення загального доступу до здоров'я очей на 2014-2019 рр.», дорожню карту для держав-членів, Секретаріату ВООЗ та міжнародних партнерів, призначену для зменшення масштабів порушень зору на 25% до 2019 року. Концепція глобального плану дій ВООЗ полягає в побудові світу, де не буде людей з порушенням зору без причин, а люди з неминучою втратою зору зможуть повною мірою реалізувати свій потенціал, а також будуть забезпечені загальним доступом до комплексних офтальмологічних служб.

У загальній структурі первинної інвалідності в Україні інвалідність внаслідок патології органа зору посідає сьоме місце та складає 4% як серед дорослого так і серед працездатного населення. Основні рангові положення займають наслідки травм органа зору та тяжковиліковні захворювання нейрозорового апарату, такі як глаукома, дистрофії сітківки і зорового нерву, нейропатії та нейрооптикопатії, уроджені аномалії та дефекти розвитку органа зору;

В рамках Всесвітнього дня зору 7, 8, 9 жовтня 2015 р.  в обласній клінічній лікарні ім. М.І. Пирогова буде проведений «День відкритих дверей». Звернутися до лікаря для консультації можна за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 46, корпус № 15, відділення мікрохірургії ока ВОКЛ ім. М.І. Пирогова. Отримати інформацію для уточнення дати та часу візиту можна за телефоном: 098-388-79-76.

Вітаємо у жовтні 2015 року

01.10 - Сінькевич Валентина Олександрівна, молодша медична сестра Фельдшерського пункту с. Жахнівка;

02.10 - Микулишина Валентина Юріївна, молодша медична сестра Фельдшерського пункту с. Івонівці;

07.10 - Муха Ірина Миколаївна, старша медична сестра Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

08.10 - Максимчук Михайло Миколайович, водій автотранспортних засобів Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

10.10 - Сташук Ніна Василівна (ювілей - 55 р.)завідуюча, лікар загальної практики - сімений лікар Гніванської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

10.10 - Назаренко Олена Анатоліївна, завідуюча, сестра медина фельдшерського пункту с. Маянів;

15.10 - Корлюга Ніна Олександрівна, сестра медична загальної практики сімейної медицини Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

15.10 - Дячок Ірина Вікторівна, сестра медична з маніпуляцій Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

17.10 - Єфімов Євгеній Степанович, завідуючий, лікар загальної практики - сімейний лікар Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

21.10 - Шевчук Інна Василівна (ювілей - 45 р.),  лікар загальної практики - сімейний лікар  Гніванської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

22.10 - Коломієць Лариса Андріївна, сестра медична щеплень та профілактики Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

24.10 - Шевчук Анатолій Антонович, слюсар-сантехнік комунального закладу " Тиврівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги";

24.10 - Саган Олександр Анатолійович, лікар загальної практики - сімейний лікар  Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

24.10 - Поступайло Галина Миколаївна, молодша медична сестра, фельдшерсько-акушерського пункту с. Яришівка;

27.10 - Курилів Оксана Іполітівна, головний бухгалтер комунального закладу " Тиврівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги";

28.10 - Палаш Валентина Григорівна, лікар-терапевт Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

31.10 - Соколік Світлана Анатоліївна, сестра медична з маніпуляцій Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини;

30 вересня 2015 р.

Обережно грип!

Грип є найбільш  поширеним та соціально-небезпечним захворюванням в усіх державах світу.

Протягом епідсезону 2014-2015рр. на грип та ГРВІ перехворіло 260 025  осіб (1598,1 на 10 тис. нас.), що становило 16% від населення Вінницької області.  Епідемічний сезон характеризувався середньою інтенсивністю під час якого було зареєстровано   дві  хвилі підйому захворюваності  на 48-50 тижнях 2014 року та на 7-9 тижнях 2015 року, коли було зареєстровано перевищення епідемічних порогових рівнів. 

Основними збудниками минулого епідемічного сезону,  як в області, так і в Україні, були  віруси грипу типу А та В, парагрипу, РС- та аденовіруси.  В епідемічному сезоні 2014-2015 років щеплено проти грипу 1516 осіб.

Згідно прогнозу ВООЗ, у наступному епідемічному сезоні 2015-2016 років в Україні прогнозується переважна циркуляція вірусів грипу A/California/7/2009 (H1N1)pdm09, A/Швейцарія/9715293/2013(H3N2), В/Phuket/3073/2013.

29 вересня 2015 р.

За рішенням Всесвітньої федерації серця щорічно 29 вересня відзначається Всесвітній день серця. Цього дня Всесвітня федерація серця закликає політиків, медиків, організації пацієнтів і приватних осіб активізувати зусилля, спрямовані на зменшення тягаря хвороб серця і інсульту.

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є головною причиною смерті у всьому світі: ні з якої іншої причини щорічно не помирає стільки людей, скільки від ССЗ.

За оцінками, в 2012 році від ССЗ померло 17,5 мільйона чоловік, що склало 31% всіх випадків смерті у світі. З цього числа 7,4 мільйона чоловік померли від ішемічної хвороби серця і 6,7 мільйона чоловік в результаті інсульту.

У Вінницькій області загальна захворюваність хворобами системи кровообігу становить 6231,0 на 10 тисяч населення, по Україні – 5839,0. Показник по області на 6,3% перевищує показник по Україні. Щороку на Вінниччині від ішемічної хвороби серця помирає понад 15 тис. хворих та 230 – 250 хворих інфарктом міокарду. Протягом кожного року реєструється 18,1 -17,1 тис. хворих гострим коронарним синдромом.

У 2015 році темою Всесвітнього Дня серця вибраний заклик: "Здоровий вибір для здорового серця завжди і скрізь". Акцент робиться на профілактику серцево-судинних захворювань в усіх групах населення.

Нераціональне харчування, низька фізична активність і паління є провідними причинами хвороб серця і судин. Нездоровий спосіб життя, який призводить до розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формується в дитячому і підлітковому віці, тому їх профілактику слід починати з дитинства. Всесвітня федерація серця закликає направити основні зусилля на запобігання вживання тютюну і на пропаганду здорового харчування і фізичної активності серед дітей і молоді. На відміну від дорослих, діти рідко скаржаться на симптоми, характерні для захворювань серцево-судинної системи, тому необхідно ретельніше проводити опитування та обстеження дитини. Також слід пам'ятати, що при незначних проявах  захворювання дитина довгий час може нормально рости і розвиватися, грати і бігати разом із здоровими дітьми. Проте несвоєчасна діагностика захворювання серця може привести до розвитку важкого захворювання.

Оскільки з віком ризик серцево-судинних захворювань підвищується, необхідно вживати заходи для його зниження. Окрім здорового способу життя, в дорослому віці необхідно розвивати культуру здоров'я, яка включає і регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань і чинників ризику їх розвитку, і навички боротьби із стресом, і прийоми збереження здоров'я в умовах агресивного довкілля і погіршення екологічної ситуації.

Вітаємо вересневих імениників

04.09. - Герасімова Оксана Володимирівна, молодша медична сестра Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини

09.09. - Назарук Тетяна Володимирівна, бухгалтер відділу бухгалтерського обліку та звітності КЗ "Тиврівський РЦПМСД"

11.09. - Кришталь Аліна Олексіївна, завідувач, фельдшер ФП с. Сліди Тиврівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини

13.09. - Панасюк Анастасія Юріївна, лікар-інтерн Великовулизької амбулаторії загальної практики сімейної медицини

19.09. - Дунаєвська Альбіна Олександрівна, секретар-друкарка адміністративно-господарського відділу КЗ "Тиврівський РЦПМСД"

21.09. - Плащева Валентина Василівна (ювілей - 55 р.), сестра медична загальної практики сімейної медицини Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини

22.09. - Попукалова Ірина Василівна (ювілей - 25 р.), статистик медичний інформаційно-аналітичного відділу КЗ "Тиврівський РЦПМСД"

22.09. - Сіліцька Олена Миколаївна, молодша медична сестра ФАП с. Ворошилівка Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини

ВІТАЄМО!

 

24 серпня 2015 р.

ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Проголошення Незалежності 24 роки тому реалізувало прагнення народу до національного відродження і духовної свободи, відкрило шляхи до економічного зростання  та культурного піднесення. Ми отримали право самостійно будувати власну країну, бути господарями на багатій та прекрасній Українській землі.

20 серпня у смт. Тиврів відбулися урочисті події присвячені Дню Незалежності України, свято урочисто відкрили голова Тиврівської РДА Мачай Л.С. та голова районної ради Бузін М.І. привітавши Тиврівчан з нагоди найголовнішого свята українського народу - Дня Незалежності України. Також було відкито дошку пошани Тиврівщини та нагороджені найкращі колективи працівників і окремі громадяни Тиврівського раойну, серед яких відповідно до розпорядження голови РДА та РР є колектив КЗ "Тиврівський РЦПМСД", також почесною грамотою РДА та РР нагороджений завідуючий, лікар ЗП-СЛ Сутисківської АЗПСМ Єфімов Євгеній Степанович. 

11 серпня 2015 р.

Всеукраїнська інформаційно-профілактична акція «Відповідальність починається з мене – 2015» 

Здоров'я нації - суттєвий показник суспільного та економічного розвитку держави. Здоров'я дітей - її майбутнє. Адже близько 75% хвороб у дорослому віці є наслідком умов та способу життя в дитинстві та юності. За словами І. П. Павлова, здоров'я у зрілому віці треба заслужити. Людина могла б жити значно довше, якби не її недбале поводження з власним організмом. Потрібні ґрунтовні знання, велике бажання та сила волі, щоб бути і залишатися здоровим. Проблема здорового способу життя молоді набула такої актуальності, що сьогодні ми говоримо про неї, як про глобальну загрозу всієї нації. Для вирішення її насамперед слід усвідомити для кожного з нас значущість самого поняття «здоровий спосіб життя». Поступове усвідомлення значущості профілактики, збереження, підтримки та відновлення здоров'я нації передбачає знаходження шляхів підвищення у молодого покоління усвідомлення цінності здоров'я, здорового способу життя. Пріоритетним завданням  є формування в особистості відповідального ставлення до власного здоров'я і здоров'я свого оточення як найвищих суспільних та індивідуальних цінностей. На сьогодні, в умовах розбудови українського суспільства, проблема стану фізичного, психічного здоров'я підростаючого покоління набуває особливої гостроти, оскільки сучасна ситуація обтяжується високими показниками захворюваності молоді, погіршенням екологічної ситуації, морально-духовною кризою. Згідно із сучасними дослідженнями, серед загальної кількості студентства, до моменту набуття вищої освіти, здоровими залишаються лише 6%, близько 45-50% випускників мають морфофункціональні відхилення, а 40-60% - хронічні захворювання, третя ж частина випускників мають обмеження у виборі професії. Від 20 до 80% студентів набувають за роки навчання в університеті вади 2-5 систем організму 

 

Отже, дослідження проблеми формування здорового способу життя у молодого покоління є достатньо важливою актуальною проблемою.

16 липня 2015 р.

 Згідно  Указу Президента України  від 18.06.2004 року № 662/2004 щороку 16 липня відзначається професійне свято - День бухгалтера. Тож вітаємо працівників відділу бухгалтерського обліку і звітності КЗ "Тиврівський РЦПМСД".

Шановні бухгалтери, Вітаю Вас з професійним святом!

День бухгалтера відзначається для того, щоб підкреслити надзвичайно важливу роль вашої професії у сучасному суспільстві. Важко уявити собі галузь національної економіки де б не використовувалась Ваша праця, Ваш досвід та професійні знання.

Від щирого серця бажаю Вам здоров’я та щастя, розсудливості та впевненості, а також великого успіху, який буде супроводжувати Вас у всіх Ваших справах!

1-7 липня 2015 р.

З 1 по 7 серпня майже у 170 країнах світу проводиться тиждень підтримки грудного вигодовування. Ця міжнародна акція має за мету звернути увагу суспільства на підтримку грудного вигодовування.

З кожним роком виробники штучного вигодовування все активніше просувають свій товар, а природне вигодовування знецінюється.

На виконання наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28.10.2011 №715 «Про подальше впровадження Розширеної Ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини», під час Всесвітнього Тижня підтримки грудного вигодовування з 01 по 07 серпня 2015 року в Україні буде проведено Всеукраїнський  тиждень підтримки грудного вигодовування «Грудне вигодовування і робота -  це можливо!». Тема тижня грудного вигодовування 2015 року  присвячена матерям, які годують груддю і працюють. З метою реалізації плану заходів Всеукраїнського тижня підтримки грудного вигодовування.

7 липня 2015 р.

Обережно, спека!

У спекотні дні, які тривають в нашому регіоні, слід бути особливо обережними, стежити за своїм здоров’ям і дотримуватися певних правил поведінки.

Спека має шкідливий вплив на організм людини, викликаючи погіршення самопочуття, зниження працездатності, загострення хронічних хвороб. Особливу обережність слід проявляти людям похилого віку, які мають патологію серцево-судинної системи та бронхо-легеневі захворювання.

Щоб уникнути наслідків спеки і максимально зберегти своє здоров'я, необхідно ретельно дотримуватися наступних рекомендацій:

·        Не слід без зайвої потреби виходити на вулицю. Не можна знаходитися під прямими сонячними променями з 11:00 до 17:00 години.

·        Вікна в приміщеннях рекомендується тримати закритими, з опущеними жалюзі і завішеними шторами світлих відтінків, щоб прямі сонячні промені і нагріте повітря не потрапляли до кімнати. Відкривати вікна необхідно тільки для провітрювання, бажано в режимі протягу (на протязі бажано не знаходитися), а також на ніч, коли температура повітря знижується;

·        В період літньої спеки потрібно обирати одяг з легких та натуральних тканин, носити головні убори, а також уникати тісної та синтетичної одежі, так як вона ускладнює процес теплообміну.

·        Необхідно збільшити кількість вживання рідини впродовж дня; здоровим і молодим людям рекомендується вживання до 2-3 л прохолодної, негазованої води на добу, у тому числі доцільне вживання до 1 л слабомінералізованої води після видалення з неї бульбашок. Краще пити чай або фруктові, трохи прохолодні не солодкі напої. Не слід зловживати кавою, міцним чаєм, у тому числі зеленим чаєм. Не рекомендується вживати алкоголь, у тому числі і пиво, а також різні солодкі газовані напої.

·        Для літніх осіб старше 70-75 років, а також осіб, що мають артеріальну гіпертонію, серцеву і ниркову недостатність загальний об'єм вжитої рідини не повинен перевищувати 1,5-2 л на добу.

·        Категорично заборонено в спекотну погоду палити, оскільки нікотин звужує судини і підвищує тиск. Також варто обмежити кількість їжі, особливо білкової і жирної, а також соусів, гострих приправ. Особам, що мають артеріальну гіпертонію, серцеву і ниркову недостатність необхідно строго дотримуватися рекомендацій лікаря щодо обмеження вживання солі. Не слід також зловживати морозивом. Їжте більше овочів і фруктів.

·        Необхідно відмовитися від звички готувати їжу про запас. Категорично не можна купувати їжу на лотках, не обладнаних холодильниками.

·        Намагайтеся звести до мінімуму перебування в громадському транспорті. Спека й задуха в замкненому просторі можуть спровокувати запаморочення й непритомність;

·        У спекотні періоди необхідно знизити звичайну фізичну активність та відмовитися від занять спортом. Фізичні навантаження збільшують теплообмін у 5 разів, що може призвести до зневоднення організму.

·        Небажано в спеку користуватися косметикою, особливо пудрою й тональними кремами. По-перше, вони ускладнюють шкірі дихання, і по-друге, як наслідок, людина сильніше пітніє, і ефект від макіяжу виявляється прямо протилежним бажаному.

·        Якщо в приміщенні встановлено кондиціонер, важливо пам’ятати, що різниця температур між приміщенням і вулицею не повинна перевищувати 10 градусів. Тому не можна програмувати кондиціонер на температуру нижче ніж 18 градусів.

 

Якщо у людини з'явились перші ознаки перегрівання організму (втома, головний біль, запаморочення, слабкість, болі в ногах, спині, іноді блювота, шум у вухах, потемніння в очах, задишка, серцебиття) необхідно:

-       швидко перенести потерпілого в прохолодне місце, покласти на спину, зняти або розстібнути одяг;

-       змочити голову та ділянку серця холодною водою або покласти на них змочений холодною водою рушник. Можна зробити вологе обгортання або протерти тіло потерпілого шматочком льоду, облити його прохолодною водою, але обережно і не довго. Температура тіла потерпілого не повинна бути нижча від 38 °С.

-       якщо людина не знепритомніла, корисно дати їй  попити міцний холодний чай, холодну воду;

-       у випадку зупинки дихання і серцевої діяльності необхідно до прибуття лікаря почати зовнішній масаж серця і штучну вентиляцію легень;

-       враховуючи можливі ускладнення (набряк мозку, інсульт), необхідно одразу ж викликати швидку допомогу та доставити постраждалого в лікарню.

Сподіваємося, що наші рекомендації стануть Вам в нагоді та допоможуть зберегти здоров'я під час літньої спеки!

26 червня 2015 р.

Щороку 26 червня згідно резолюції Генеральної асамблеї ООН, яка була прийнята 7 грудня 1987 року, світ відзначає Міжнародний день бородьби із зловживанням наркотичними засобами і їх незаконним обігом. Цей день служить нагадуванням про необхідність посилювати діяльність і співпрацюдля досягнення мети створення міжнародного суспільства, вільного від наркоманії.

Зловживання наркотичними речовинами і наркоманія широко поширені в суспільстві і мають важкі наслідки. Це є серйозною проблемою і для охорони здоровя України.

У 2010 році, за оцінками, близько 230 млн. чоловік, або 5% дорослого населення в світі, принаймні один раз на рік вживали який-небуть заборонений наркотик. До категорії проблемних наркоспоживачів належить приблизно 27 млн. чоловік, що складає 0,6 % дорослого населення у світі. Героїн, кокаїн і інші наркотики щорічно вживають близько 0,2 млн. чоловік, руйнуючи сімї і приносячи лихо тисячам інших людей. Заборонені наркотики підривають соціально-економічний розвиток і сприяють зростанню злочинності, нестабільності, незахищеності і поширенню ВІЧ-інфекції.

У Вінницькій області на 01.01.2015 р. на диспансерному обліку знаходяться 1153 хворих - з приводу вживання наркотичних речовин та токсичних засобів, що складає 7,16 на 10 тис. населення.

Боротьба з незаконним розповсюдженням та споживанням наркотиків в усьому світі ведеться вже протягом кількох десятків років. А наркозалежних людей стає з кожним роком усе більше.

24 червня 2015 р.

 19 червня 2015 р.

Дорогі медичні працівники!


У день Вашого професійного свята хочеться сказати багато теплих та лагідних слів на Вашу адресу. Ви - запорука нашого здоров'я, Ви - наші рятівники та спасителі у самі найтяжчі хвилини нашого життя! Низький уклін Вам за Вашу невтомну працю та щире і відкрите серце. Завдяки Вашій турботі та професійній майстерності у людини з'являється віра та надія на одужання і це найголовніше.

Від усієї душі бажаємо Вам здоров'я, щастя та безхмарного неба. Нехай усе у Вас буде добре!

14 червня 2015 р.

Всесвітній день донора крові

Всесвітній день донора крові — досить нове свято, яке відзначає багато країн. Воно було засновано під егідою ООН в травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров'я в Женеві. Наразі його святкують 14 червня. Саме цього дня в 1868 році австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив групи крові людини.

Важливість цього свята перегукується з безсумнівною важливістю самого донорства. Як відомо, потреба в донорській крові виникає у людей будь-якого віку з різними серйозними захворюваннями. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів.

31 травня 2015 р.

День бородьби з тютюнопаління

Всесві́тній день боротьби́ з тютюнопалі́нням — встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я, відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.

У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюнуКонвенція зобов'язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Основними причинами смертей, пов'язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов'язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

В Україні палить близько 11, 5 млн жителів, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

1 травня 2015 р.

Шановні колеги!

Щиро вітаємо Вас  з чудовими травневими святами –Весни, Єднання, Миру та Перемоги!

Це дні солідарності та взаємної підтримки трудящих усього світу

у прагненні жити в мирному, демократичному суспільстві.

Щиро зичу щастя, здоров’я, весняного тепла!

Незлічених прибічників Вашим починанням,

безмежного піднесення у здійсненні задуманого!

Нехай лише світлими і благодатними будуть Ваші наступні весни,

хай справдяться Ваші сподівання

на краще майбутнє!

Хай панує Мир, Злагода та Добробут

у Ваших оселях!

За дорученням колективу 

Головний лікар КЗ "Тиврівський РЦПМСД" В.М. Приймак

30 квітня 2015 р.

"СЕРЦЕ до СЕРЦЯ"

З 1 по 30 квітня у Вінницькій області проходив Х черговий етап Всеукраїнської благодійної акції "Серце до серця" під гаслом "Врятуй життя дитини!". Як і щороку акцію підтримали працівники адміністративного відділу Комунального закладу "Тиврівськький районний центр ПМСД" та Сутисківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини пожертвувавши 185 грн. Метою акції є зібрати кошти для придбання дороговартісного медичного обладнання для діагностики та лікування хвороб новонароджених дітей. Найменування платежу: благодійний внесок для Вінницької області.

22 КВІТНЯ 2015 р.

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ

За ініціативою ВООЗ в усіх країнах світу в останній тиждень квітня (24-30) відзначається Всесвітній тиждень імунізації. Метою Всесвітнього тижня імунізації є сприяння використанню вакцин для захисту людей різного віку, особливо дітей від смертельних хвороб.

В цьому році акція пройде під гаслом - "Ліквідувати прогалини в імунізації".

 

 

14 квітня 2015 р.

ОБЕРЕЖНО - КЛІЩ!

В погожі теплі дні  багато людей надає перевагу відпочинку  на свіжому повітрі, прогулянці у лісі або на берегах річок, парках.  Ніхто з відпочиваючих не очікує неприємностей, але вони можуть бути, оскільки настає пора кліщів.

Своїм укусом кліщ, окрім неприємних відчуттів, може призвести до таких інфекційний хвороб як кліщовий енцефаліт, кліщовий поворотний тиф, туляремія, кліщовий бореліоз  (хвороба Лайма, Лайм-бореліоз).

Живляться кліщі кров’ю людей і тварин. Голодні кліщі найактивніші з другої половини квітня до середини липня. Найбільш агресивні кліщі з 8 до 11 та з 17 до 20 годин, а в похмуру погоду – цілий день. Вони дуже полюбляють вологу і тепло, погано переносять сонце і засуху. Улюблені їх місця – біля берегів водойм, обабіч доріг (вище 1-1,5 м на рослинність паразити не піднімаються). Вони уловлюють наближення людини чи тварини за 15-20 м. Сидячи на траві чи кущах, ці паразити чіпляються за одяг людини, що проходить поруч або тварину, та проникають на вільні від одягу ділянки тіла.

Кусає кліщ безболісно, оскільки разом зі слиною він вводить до тіла анестезуючу речовину, проте через декілька годин виникає відчуття болю. Разом зі слиною паразит може передавати збудник, який викликає бореліоз. На початкових стадіях хвороба проявляється так званою «мігруючою еритемою» – почервоніння у вигляді кільця, яке має тенденцію до збільшення. Також хворого можуть турбувати підвищена температура тіла, головний біль, слабкість, що досить часто помилково сприймають за гостру респіраторну  вірусну інфекцію.

У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. В разі появи «мігруючої еритеми», терміново звернутися до лікаря, незалежно від самопочуття. Своєчасна терапія антибіотиками може попередити розвиток захворювання.

Не рекомендується видаляти кліщ самостійно, для цього найкраще звернутися до амбулаторій ЗПСМ, ФАП, ФП.

Найбільш простими та надійними засобами профілактики захворювань, які передаються кліщами є заходи, направлені проти нападу кліщів – застосування репелентів (аерозолі, лосьйони, розчини) і використання засобів індивідуального захисту. При відвідуванні місць, де можлива наявність великої кількості кліщів необхідно одягати  світлу однотонну одежу з довгими рукавами, яка щільно прилягає до тіла, користуватися головним убором. Самостійний та взаємний огляди необхідно проводити під час прогулянки кожні дві години. Прийшовши додому необхідно детально обстежити усі частини тіла та одяг на предмет знаходження кліща.

         Шановні мешканці Тиврівського району! Будьте пильні,  обізнані та бережіть своє здоров'я!

7 квітня 2015 р.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВЯ

7 квітня 1948 року була створена Всесвітня організація охорони здоров'я (World Health Organization, WHO). Тоді ж було прийнято рішення щорічно у цей день відзначати Всесвітній день здоров'я (World Health Day). На сьогодні 194 держави є членами Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Щороку Всесвітній день здоров'я присвячений глобальним проблемам, що стоять перед охороною здоров'я планети і проходить під різними гаслами: "Безпечна кров починається з мене", "Рух – це здоров'я", "Безпечне материнство", "Захистимо здоров'я від змін клімату" і т.д. Цього року тематика "Маленький укус – джерело великої небезпеки" присвячена профілактиці і боротьбі з трансмісивними хворобами. Переносниками таких захворювань є організми, що передають патогенів і паразитів від інфікованої людини (або тварини) іншій людині, викликаючи серйозні захворювання у людей.

18.03.2015 р.

На виконання Указу Президента України від 22.03.2002р. № 290/2002 «Про Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз», за ініціативи Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом», Фундації «Громадський  рух «Українці проти туберкульозу», Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів», з метою активізаціїдіяльності щодо запобігання виникненню і поширенню захворювання на туберкульоз, популяризації знань щодо профілактики туберкульозу серед населення, залучення громадських організацій та засобів масової інформації до комунікації у сфері боротьби з туберкульозом з 18.03.2015 р. по 05.04.2015 р. буде підготовлено та проведенно в районі місячник боротьби з туберкульозом до Всеукраїнського і Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом  - 24 березня 2015 року та обласного пропагандистського дня боротьби з  туберкульозом  25 квітня 2015 року.

16.03.2015 р.

В котельнях Сутисківської, Гніванської, Краснянської амбулаторіях загальної практики сімейної медицини запущено твердопаливні котли.

13.03.2015 р.

Відбувся конкурс на право оренди нежитлового приміщення Селищенської амбулаторії загальної практики сімейної медицини, загальною площею 16,3 м.кв., терміном - до трьох років, з цілю розміщення стоматологічного кабінету. Конкурс проведений на підставі рішення Тиврівської районної ради 9 сесії 6 скликання № 170 "Порядок передачі в оренду майна, що є оюєктом права сіпльної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Тиврівського району". В конкурсі прийняли участь ФОП Скрипка Алла Борисівна та ФОП Сагадіна Тетяна Миколаївна.  Право на оренду приміщення отримала ФОП Сагадіна Т.М. так, як запропонувала максимальний розмір орендної плати, що є основним критерієм визначення переможця.

12.03.2015 р.

Працівниками адміністрації КЗ "Тиврівський РЦПМСД", Сутисківської амбулаторії ЗПСМ, Тиврівського відділення ШМД було проведенно весняний суботник, а саме прибирання території закріпленої за Сутисківською АЗПСМ (смт. сутиски, пл. Перемоги,16)

9.03.2015 р.

 

Закінчено проведення ремонтних робіт в Селищенській амбулаторії загальної практики сімейної медицини

 

11.02.2015 р.

Відбулося спільна підсумкова медична рада КЗ "Тиврівський РЦПМСД" та Тиврівської ЦРЛ

На спільній підсумковій медичній раді був присітній представник ДОЗ та К Вінницької ОДА А.В. Парчевський, завідувач ВСП Немирівським МВЛД А.П. Хмара, заступник головти Тирвівської районної ради Ж.О. Сілко.

З доповідю виступили головний лікар КЗ "Тиврівський РЦПМСД" В.М. Приймак, головний лікар Тиврівської ЦРЛ П.О. Присяжний, районний хірург А.А. Найчук, районний акушер-гінеколог П.К. Мілєвський, районний терапевт О.Д. Присяжна.

На нараді було обговорено підсумки роботи за 2015 рік. Висвітлені проблемні питання в поліпшені надання медичної допомоги населенню Тиврівського району, укріплення матеріально-технічної бази лікувальних закладів району та кадрового забезпечення.

04.02.2015 р.

Всесвітній день боротьби проти раку — відзначається щорічно 4 лютого. Проголошений «Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями» (Міжнародний союз проти раку) (UICC).

Мета - підвищення обізнаності про рак, як про одне із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання та про завдання, що стоять перед світом в боротьбі з раком, закликати політиків і організації-члени UICC відноситься до раку, як політичного пріоритету.

Відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти за допомогою таких норм здорової поведінки, як:

 • Обмеження доступу до паління, боротьба з цим явищем.
 • Фізична активність, збалансована, здорова їжа.
 • Вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки і шийки матки.
 • Уникання тривалого перебування на сонці і в соляріях.

14.01.2015 р.